Оризът е популярна храна, традиционна за много култури. Той е бюджетен и има възможност за създаването на най-различни ястия с него. Това са и причините да заема такава голяма част в менюто на хората. В България има стотици рецепти за любими храни с ориз, но рядко се замисляме дали всъщност той е толкова полезен за нас. В повечето случаи смесваме доста продукти, богати на въглехидрати, което влияе отрицателно на нашето тегло.
Оризът съдържа някои полезни вещества в състава си, например селен, фосфор, магнезий, витамини от група В. Но не е подходящ за хора, които искат да свалят килограми, или пък за ежедневна консумация, тъй като съдържа големи количества въглехидрати, а това от своя страна не изключва и риска от диабет.
Ето и какво се случва с организма ви, ако прекалявате с консумацията на ориз:
Подуване и газове
Оризът съдържа нишесте, а знаем, че то е сложен въглехидрат, който може да предизвика известен дискомфорт като подуване, газове, оригване, болки или хранително раздразнение. Ако наблюдавате някоя от тези реакции след консумацията му, редуцирайте хапването на ориз и го включвайте в минимален брой ястия.
Риск от диабет
Вече споменахме, че оризът съдържа значително количество въглехидрати и е с висок гликемичен индекс, което веднага го прави неподходящ за хора, страдащи от диабет. Честата консумация на ориз може да доведе до влошаване на инсулиновата чувствителност на клетките, а това крие рискове за развиването на диабет.
Алтернативни варианти са кафявият, черният и червеният ориз, които са със среден гликемичен индекс, но честата или редовната им консумация също не се препоръчва, тъй като и те не са безобидни. А когато става въпрос за сваляне на килограми – може да заложите на кафявия ориз, но отново в минимални количества.
Потенциално отравяне с арсен
Кафявият ориз е приеман като по-здравословен вариант в сравнение с белия, но пък негатив е, че има вероятност да съдържа голямо количество арсен. Изследване от 2015 г. установява, че арсенът се концентрира в триците на обвивките на кафявия ориз, а те не се отделят при обработка, както се случва при белия рафиниран ориз. Тоест, ние приемаме и арсен с консумацията на кафяв ориз. Арсенът е полезен за всеки организъм, но в минимални количества, в по-големи той има отровни свойства. А когато хапваме редовно, в организма ни се натрупват големи количества от веществото, което може да крие рискове за здравето ни. Като такива отчитаме диабет, сърдечно-съдови заболявания и рак.