Десет минути на ден ще ви бъдат достатъчни, за да стегнете фигурата си и да получите облекчение.
Какво се случва, ако клякате всеки ден?
Фигурата ще се стегне
По време на клекове се включват не само мускулите на бедрата и седалището, но и различни мускулни групи. От основните - мускулите на прасеца, мускулите на гърба и пресата, горната част на гърба и дори шията. Тоест целта ви може да е заоблено дупе, но като бонус ще получите и релефно тяло.
Научете се да балансирате
По време на клекове не само изпомпвате мускулите, но и се научавате да поддържате баланс – това подобрява стойката и координацията на движенията.
Ставите ще бъдат укрепени
Клековете подобряват подвижността на ставите. Когато се изпълняват правилно, вашите колене и тазобедрени стави ще ви благодарят. Започнете да клякате, ако ви е трудно да се навеждате и да се разтягате – клековете ще ви направят по-гъвкави.
Клековете ще заменят кардиото
Клековете засягат сърдечно-съдовата система. Ако водите заседнал начин на живот, клековете ще бъдат като кардио тренировка за вас. Отделете десет минути дори по време на обедната си почивка и определено ще видите резултата.
Как да клякам правилно?
Важно е да се отбележи, че клековете няма да помогнат за изглаждането на дупето или стягане на фигурата, ако се изпълняват неправилно. И така, как трябва да клякате?
Техника на клякане
Началната позиция може да бъде различна: крака на ширината на бедрата, на ширината на раменете или дори по-широко. Поставянето на стъпалата също може да е различно, но ще разгледаме класическия вариант, който е по-близък до движението в живота, защото клекът е едно от най-естествените биомеханични движения. Без да го забелязваме, клякаме много пъти всеки ден.
1. Начална позиция - краката на ширината на раменете. Обърнете внимание на краката, те могат да бъдат леко обърнати навън. Има лесен начин да разберете колко удобно ще правите клекове е да скочите и да застанете в клек. Малък скок на място - и краката ви ще застанат под ъгъла, който ви подхожда.
2. Обърнете внимание на разпределението на тежестта на стъпалото. Разпределете тежестта равномерно между пръстите и петата. Вероятно, ако никога не сте се опитвали да клякате, мислейки за краката, тогава няма да разберете веднага какъв е смисълът, но с течение на времето ще осъзнаете и усетите краката. Това означава, че ще се появи натоварване и в седалището.
3. Докато клякате, избутайте таза назад, като държите гърба си изправен, без много извиване, като същевременно поддържате неутрална позиция. Коленете трябва да са насочени към средния пръст на крака. Отново не забравяйте за краката, разпределете тежестта правилно.
4. Не клякайте твърде ниско. Таза да е около 90-100 градуса ъгъл с коленната става. Не навеждайте тялото си твърде много. Често виждам грешката, че се опитват много да издърпат таза назад за да балансират, навеждат тялото почти успоредно на пода. Но това не е вярно. Тялото трябва да бъде насочено диагонално.
5. Поддържайте коремните си мускули в тонус. Това ще ви помогне да стабилизирате гърба си.
Ако решите незабавно да тествате това предизвикателство за себе си, не бива да започвате веднага с петдесет повторения. Тук се разглежда хипотетично въпроса какво ще се случи, ако клякате, но не съветваме всеки да започне да го прави веднага.
Въздържайте се от такова натоварване, ако:
· не сте тренирали дълго време;
· има значително наднормено тегло;
· има дегенеративни процеси в хрущялите и ставите (в този случай е необходима консултация с лекар).
Тялото е проектирано да се движи и трябва да бъде възможно най-разнообразно. Не се спирайте само с клекове, правете и други упражнения.