Високата кръвна захар (хипергликемия) засяга предимно хората с диабет. Това се случва, когато тялото ви не произвежда достатъчно инсулин, не може да го абсорбира правилно или развие пълна резистентност към него.
Какви са оптималните стойности на кръвната захaр и как да я проверявате правилно
Чувствали ли сте някога, че колкото и вода или сок да пиете, това просто не е достатъчно? Изглежда, че прекарвате повече време в тичане до тоалетната, отколкото не? Често ли сте уморени? Ако сте отговорили с „да“ на някой от тези въпроси, може да имате висока кръвна захар.
Хипергликемията може да засегне и хора, които нямат диабет. Нивата на кръвната ви захар могат да скочат, когато сте болни или подложени на стрес. Това се случва, когато хормоните, които тялото ви произвежда, за да се бори с болестта, повишават кръвната ви захар.
Ако нивата на кръвната Ви захар са постоянно високи и не се лекуват, това може да доведе до сериозни усложнения. Тези усложнения могат да включват проблеми със зрението, нервите и сърдечно-съдовата система.
Какви са най-честите симптоми на хипергликемия
Обикновено няма да изпитате никакви симптоми, докато нивата на кръвната Ви захар не се повишат значително. Тези симптоми могат да се развият с течение на времето, така че в началото може да не осъзнаете, че нещо не е наред.
Ранните симптоми могат да включват:
- повишена честота на уриниране
- повишена жажда
- замъглено зрение
- главоболие
- умора
Колкото по-дълго състоянието остава нелекувано, толкова по-сериозни могат да станат симптомите. Ако не се лекува, токсичните киселини могат да се натрупат в кръвта или урината ви.
Могат ли хората с диабет да консумират смокини?
По-сериозните признаци и симптоми включват:
- повръщане
- гадене
- сухота в устата
- задух
- болки в корема
- Какво причинява хипергликемия
Вашата диета може да доведе до високи нива на кръвната захар, особено ако имате диабет. Храните, богати на въглехидрати, като хляб, ориз и тестени изделия, могат да повишат кръвната ви захар. Вашето тяло разгражда тези храни до захарни молекули по време на храносмилането. Една от тези молекули е глюкозата, източник на енергия за вашето тяло.
След като ядете, глюкозата се абсорбира в кръвния поток. Глюкозата не може да се абсорбира без помощта на хормона инсулин. Ако тялото ви не е в състояние да произведе достатъчно инсулин или е устойчиво на ефектите му, глюкозата може да се натрупа в кръвния поток и да причини хипергликемия.
Хипергликемията може да бъде предизвикана и от промяна в нивата на хормоните. Това обикновено се случва, когато сте под силен стрес или когато се чувствате зле.
Рискови фактори, които трябва да се имат предвид
Хипергликемията може да засегне хора, независимо дали имат диабет. Може да сте изложени на риск от хипергликемия, ако:
- водят заседнал или неактивен начин на живот
- имате хронично или тежко заболяване
- са подложени на емоционален стрес
- използвайте определени лекарства, като стероиди
- сте имали скорошна операция
- Ако имате диабет, нивата на кръвната Ви захар може да скочат, ако:
- не спазвайте плана си за хранене при диабет
- не използвайте инсулина си правилно
- не приемайте правилно лекарствата си
- Научете повече: Хипергликемия и диабет тип 2 »
Как се диагностицира хипергликемията
Ако имате диабет и забележите внезапна промяна в нивата на кръвната захар по време на домашно наблюдение, трябва да уведомите Вашия лекар за симптомите. Повишаването на кръвната захар може да повлияе на плана Ви за лечение.
Независимо дали имате диабет, ако започнете да изпитвате някакви симптоми на хипергликемия, трябва да говорите с Вашия лекар. Преди да отидете на срещата си, трябва да отбележите какви симптоми изпитвате. Трябва да разгледате и тези въпроси:
Ако сте на възраст 59 или по-млади, безопасният диапазон на кръвната захар обикновено е между 80 и 120 милиграма на децилитър (mg/dL). Това е и прогнозният диапазон за хора, които нямат никакви основни медицински състояния.
Хората на възраст 60 или повече години и тези, които имат други медицински състояния или проблеми, могат да имат нива между 100 и 140 mg/dL.
Вашият лекар може да проведе тест за A1C, за да определи какво е било средното ви ниво на кръвната захар през последните месеци. Това се прави чрез измерване на количеството кръвна захар, свързана с пренасящия кислород протеин хемоглобин във вашите червени кръвни клетки.
В зависимост от вашите резултати, Вашият лекар може да препоръча рутинно домашно проследяване на кръвната захар. Това се прави с апарат за кръвна захар.
Може ли хипергликемията да се лекува
Вашият лекар може да препоръча програма за упражнения с ниско въздействие като първа линия на защита. Ако вече следвате фитнес план, те може да ви препоръчат да увеличите общото си ниво на активност.
Вашият лекар може също така да Ви предложи да намалите приема на богата на глюкоза храна. Важно е да поддържате балансирана диета и да се придържате към здравословни порции храна. Ако не сте сигурни откъде да започнете, вашият лекар може да ви насочи към диетолог или диетолог, който може да ви помогне да съставите диетичен план.
Ако тези промени не помогнат за понижаване на високата Ви кръвна захар, Вашият лекар може да Ви предпише лекарства. Ако имате диабет, Вашият лекар може да Ви предпише перорални лекарства или да промени количеството или вида инсулин, който вече Ви е предписан.