Неправилният начин на живот води до това, че един ден качеството на кръвта се променя забележимо.
Сгъстената или съсирена кръв причинява забележими здравословни проблеми. Ако организмът сигнализира за определени нарушения с повишен хемоглобин, какво трябва да се направи на първо място? Защо медицинският преглед е толкова важен в този случай?
Повишен хемоглобин: симптоми
Още: Лекар: Ето как най-бързо да вдигнем хемоглобина си
Ако показателите на хемоглобина при мъжа надвишават 170 г/л, а при жената - 150 г/л, това показва повишена плътност на кръвта. Тъй като е вискозна и не може да циркулира пълноценно, тя лошо подхранва органите и запушва съдовете с кръвни съсиреци. За да осъзнаете, че в организма протичат такива процеси, можете, ако забележите:
- бледа кожа;
- влошено зрение;
- липса на апетит;
Още: Какво да правим, ако хемоглобинът е повишен: прости съвети
- сънливост;
- бърза умора;
- неправилно функциониране на пикочно-половите органи.
Когато се появят тези симптоми, е добре да не отлагате посещението в медицинско заведение, където специалистите ще установят истинската причина за нарушенията и ще изберат подходяща програма за възстановяване.
Още: Какво да правим при ниски нива на хемоглобин?
Какво да правим, ако хемоглобинът в кръвта е повишен?
Излишъкът на този белтък може да бъде причинен от сериозни заболявания на дихателните органи, сърцето и кръвоносните съдове, злокачествени образувания, сериозни натоварвания за дълго време и лоши навици. След като установят причината за високия хемоглобин, лекарите предписват курс, който предвижда подобряване на състоянието на пациента от страна на засегнатите органи, и провеждат мерки за разреждане на кръвта на пациента.
Първото спешно лечение при сериозна ситуация се състои в предписване на лекарства за разреждане на кръвта и извършване на еритрофореза - процедура за отстраняване на излишните кръвни клетки.
Какво да правим с храненето, ако хемоглобинът в кръвта е повишен? Необходимо е да се прояви изключително внимание към избора на продукти, а именно:
- намалете количеството на червеното месо, червените плодове и зеленчуци, хайвера, маслото, елдата, сладкишите и пушените меса като източници на протеини и желязо в диетата;
- да се консумират по-малко мазнини, яйца и тестени изделия, които повишават холестерола;
- яжте повече морски дарове, бяло месо, бобови растения, зеленчуци и ядки.
Мултивитамини с такива стойности на кръвта не само няма да помогнат на пациента, но и ще влошат плачевното състояние.
Хората с такива проблеми не трябва да забравят за физическата активност. Тя е необходима точно толкова, колкото е необходимо за нормалната дейност на костния мозък. В края на краищата именно от него зависи производството на хемоглобин. Достатъчно е например плуване и разходки на чист въздух.
___
Статията има информативен характер.