Влиянието на социалните промени върху семейното образование
Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво
Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим
Днес наблюдаваме значителни промени в семейната област. Формирането на нов тип личност, фокусирана върху материалната независимост, сигурност, предприемачество, води до популяризиране на развитието и самоусъвършенстването извън семейния кръг.
Това важи както за мъжете, така и за жените. В резултат на това такива процеси допринасят за дестабилизация, увеличаване на броя на нефункциониращите семейства. Промяната в ценностната система усложнява функционирането на семейството като социална институция, включително изпълнението на образователната функция.
Независимо от възрастта, човек иска да получи помощ и емоционална подкрепа от родителите си. Всички проблеми в областта на семейното образование, които предизвикват чувство на фрустрация, влияят негативно на емоционалното състояние, психическото и личностното развитие на детето.
Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?
Още: Традиции за изписване на бебе
Някои аспекти на възпитанието могат да доведат и до отклонения от хармоничното развитие на детето, например желанието за прекомерно попечителство или пренебрегване, игнориране на нуждите на детето, липса на последователност в поведението и образователните тактики на родителите, поставяне на надценени изисквания или техните очевидна липса, стремеж към всеобхватни ограничения, прекомерни забрани или разрешителност.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
По правило системата на възпитание и стил на общуване във всяко семейство са индивидуални. Ако родителите са прекалено строги и взискателни, тогава детето често не иска да се учи, тревожи се за неуспехите, е прекалено податливо на похвали и осъждане. Ако детето живее в страх от обиди и наказания, то става отдръпнато, небрежно и неспособно за самозащита. Друга честа последица е желанието на детето да се утвърди по агресивен, конфликтен начин. Повишаването в атмосфера на студ и емоционално отхвърляне кара детето да изпитва липса на любов. Това е болезнено състояние, което влияе отрицателно върху развитието на характера.
Прекомерното попечителство също е много опасно. Родителите постоянно изпитват страх за детето и се опитват да го контролират през цялото време. Той е лишен от възможността сам да избира професии, защото чака заповеди или заповеди. Това води до нервност и неувереност в себе си, а понякога и до психически срив. В продължение на много години децата трупат гняв и недоволство, че пренебрегват интересите си и в резултат на това започват предизвикателно да нарушават забраните, да бягат от дома.
Когато семейството има високи доходи, това също може да се превърне в родителски проблем. Основната трудност се крие в неспособността на възрастните да управляват правилно доходите си по отношение на детето. Излишъкът от материално богатство в този случай се комбинира с липса на усилия за възпитание на духовни нужди, в резултат на което личността на детето е сериозно увредена. Ако родителите печелят добри пари, техните деца несъмнено имат повече възможности за учене и отдих, но е изкушаващо да им се даде възможно най-голям опит, знания и умения във всички области на живота. Това води до нервно и физическо претоварване, висока умора и проблеми.
Още: Какво представлява хлябът с квас?
Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват
Говорейки за проблемите на съвременното семейство, не може да се пренебрегне проблема с развода. Отглеждането на дете в непълно семейство не е лесна задача: за такива деца е по-трудно да се адаптират към реалния живот.