Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как влияе консумацията на патладжан върху холестерола?

21 август 2024, 11:44 часа

Патладжанът се препоръчва за лечение на висок холестерол най-вече защото е наситен с фибри, които образуват гел в червата. Това предотвратява абсорбцията и засилва елиминирането на излишните мазнини чрез изпражненията. При това, изобилства с антиокислители, които смъкват степента на холестерола и предотвратяват развитието на сърдечни заболявания.

Патладжанът може да се консумира в суров вид, в сокове или смутита, в брашно, което може да се добавя към сокове, кисело мляко и плодове, в салати, супи и яхнии. Среща се и като хранителни добавки във вид на капсули.

Д-р Татяна Занин обяснява лековитите качества на патладжаните. 

Защо патладжанът помага за понижаване на холестерола?

Патладжанът помага за понижаване на степента на холестерола в кръвта, защото е наситен с разтворими фибри, флавоноиди, витамин С и насунин - антиокислителни съединения, които предотвратяват окисляването на мастните клетки. Той участва в балансирането на степента на холестерола в кръвта, предотвратявайки заболявания като атеросклероза и инфаркт.

Билката, която е най-добра при висок холестерол

Въпреки ползите от патладжана, този зеленчук трябва да се използва само като допълнение към лечението на висок холестерол. Той не бива да замества мерките, препоръчани от лекар.

Други съвети за понижаване на холестерола

За понижаване на холестерола е важно също така да се намали консумацията на храни, богати на захар и наситени трансмазнини, включително:

- животински вътрешности - черен дроб, бъбреци, сърце;

- червени меса с високо съдържание на мазнини – пържола, пиканя, телешка плешка;

- пълномаслени млечни продукти - високомаслено прясно и кисело мляко, краве масло, сметана;

- колбаси - мортадела, шунка, различни видове наденици;

- кашкавалени (жълти) сирена - гауда, пармезан, топено сирене;

- готови сосове - кетчуп, майонеза, сосове за салати и за барбекю.

При това е важно да се избягват храни, богати на захар - като торти, шоколади и сладолед, понеже излишната консумирана захар се натрупва под формата на мазнини и увеличава производството на холестерол в черния дроб.

Сок от патладжан

Също така, сокът от патладжан е отличен домашен лек за висок холестерол, който помага за понижаването му по естествен път.

Патладжанът има високо съдържание на антиокислителни вещества, особено в кората на плодовете. Затова тя не трябва да се отстранява при приготвянето на сока. Можете също така да консумирате патладжан по други начини, независимо дали варен или печен, за по-голям защитен ефект върху черния дроб и, следователно, за по-нисък холестерол. Ефективен начин за използване на патладжана е и във вид на капсули.

Какви са препоръчителните нива на холестерол според възрастта ни?

В допълнение към пиенето на този сок, трябва да адаптирате цялостно менюто си към понижаване на холестерола и да поддържате степента му под контрол. При това е необходимо да спазвате определена диета, за да предотвратите повторно повишаване на степента на холестерола в кръвта.

Рецепта за сок от патладжан

Съставки: 1/2 нарязан патладжан с кората, натурален сок от 3 портокала.

Как се приготвя?

Смесете портокаловия сок с патладжана в блендер. По желание подсладете с мед и пийте.

В случая, макар и по повод нетрадиционно „питие“, ще бъде съвсем на мястото си класическият израз: „На здраве!“

Сокът от патладжан и портокал трябва да се приема всеки ден на празен стомах от хора, които страдат от висок холестерол, тъй като това е вкусен начин за борба с излишните мазнини в кръвта. Такова домашно лекарство обаче не премахва необходимостта от практикуване на физически упражнения и правилно хранене.

По принцип симптомите на висок холестерол не се проявяват. Но може да се предполага, че такъв холестерол е налице, когато индивидът е с тегло над нормалното за възрастта и ръста си, води заседнал начин на живот и има лошо меню: злоупотребява със сладкиши, пържени храни, мазнини и алкохолни напитки.

Внимание! Тази статия е само информативна. Пазете се от самолекуване и винаги се обръщайте към медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес