6 май – Гергьовден е не само официален празник на Българската армия и ден, посветен на Свети Георги Победоносец, не само личен празник на носещите името на светеца и производните на него, но и според народния календар е ден на пастира и овчаря.
Традициите за празника и обредната трапеза са пряко свързани с почитането на Гергьовден като празник на пастирите – от жертвеното агне, първо украсено с цветя и венци, а после приготвено обикновено на шиш, основно сред обредните ястия, през традицията да се вкуси за първи път през годината мляко и сирене, до обредните пити, специално направени за селския свинар и за селския говедар, че нали е техен празникът, които пити имат и интересни имена – Свинарка и Говедарка. В някои кътчета от страната традиционната питка за Гергьовден не е една.
Какво се яде на Гергьовден по стара българска традиция?
Още на 5 май – ден преди светлия празник, домакините се приготвят за Гергьовден, като съществена част от подготовката са именно обредните хлябове. Приготвят се пити и хляб, чиято кора е нашарена различно, като в зависимост от шарката и това, за кого е предназначена питата, носи различно име:
- обредна пита Боговица,
- обредна пита Кошара, върху която са изобразени кръг с малки топчета, олицетворяващи кошарата с добитък, откъдето идва и името на питата,
- Големия хляб,
- кравай, колак,
- пита за св. Георги,
- питите за свинаря и говедаря на селото, кръстени Свинарка и Говедарка, които вече споменахме, и др.
Интересен обичай, свързан с приготвянето на гергьовденските пити, е слагането за здраве на гергьовка, която се бере рано сутрин преди изгрев, при втасващото тесто. То се покрива с червена кърпа или с женска риза, тъй като според поверието така ще се раждат повече женски агънца.
Питата се забърква с нов квас, за да са млечни овцете пред годината и с мълчана вода или с вода, в която са потопени билки и цветя. На питите се изобразявали агънце, гега, слънце, кръст и други символи, свързани с празника. Традициите при приготвянето на тази обредна питка са многобройни, но всички те са свързани с надежда за здраве, плодовитост и млечност на стадата.
Традиционната питка за Гергьовден – да я приготвим у дома
Тъй като днес селските говедари и свинари масово са само част от историята и фолклора ни, и питите, приготвяни някога за тях, са позабравени, ще ви разкажем как се прави най-традиционната питка за Свети Георги. Въпреки че вече домакините не берат гергьовка рано сутринта за питите си, на много места дори в градовете традицията да се приготви обреден хляб или поне да се постави такъв на трапезата, е запазена, подобно на традицията да се яде на Гергьовден агнешко.
Питата ще е най-вкусна, приготвена от ръцете ви, така че вижте как се прави традиционната питка за Гергьовден и запретнете ръкави в кухнята, за да изненадате всички с обреден домашен хляб. Ще са ви нужни следните продукти:
- брашно – бяло, половин килограм, не го заменяйте с брашна, които бабите ни не са познавали, като безглутеново например, резултатът няма да ви се понрави,
- 3-4 яйца според големината им, като предимство се дава на пресни домашни яйца,
- прясно мляко 120 мл., което се дояло и вкусвало за първи път за годината именно на празника, а вие имате не по-малко сложна задача – да закупите чисто, истинско прясно мляко от производител с добитък, а не в бутилка от магазина, за да е сладка питката,
- захар – чаена чаша,
- щипка сол,
- мая, задължително прясна,
- масло – 100-тина грама, също с високо качество и най-добре домашно.
Ето каква трапеза задължително да приготвите за Гергьовден
Приготвяне на традиционната питка за Гергьовден стъпка по стъпка
- В средата на пресятото брашно, към което сте добавили захарта и солта направете кладенче.
- Разтопете половината масло – 50 грама в прясното мляко и в получената смес разтворете маята.
- Изсипете тази смес в кладенчето и оставете на топло за половин час, за да втаса.
- Добавете яйцата и омесете тесто, което трябва да е гладко и да се отделя лесно от съда.
- Покрийте с фолио и оставете да втаса за час и половина-два в топла стая. Когато тестото стане двойно като размер, то е готово.
- Омесете отново и оставете пак да втаса за час, като сте отделили част от тестото, с което ще направите украсата. Кръстът става най-лесно, ако нямате опит и не бихте могли да сътворите слънце или овчица от тесто.
- Питката се пече половин час на 200 градуса във фурната.
Честит празник!