Ракията е сред най-предпочитаните от българите алкохолни напитки. Ако искате да се наслаждавате на наистина превъзходен вкус, трябва много стриктно да следите процеса по ферментация, защото именно от него зависи колко ароматна и пивка ще е ракията.
Хората, които сами си приготвят алкохолната напитка, трябва да си отделят време, в което ежедневно да разбъркват плодовете с вода и захар.
Сред условията за правилно протичане на ферментацията е плодовете да бъдат в дървени или пластмасови съдове. Те трябва да са предварително почистени и много добре изсушени. Металните и цинковите съдове са враг номер едно на ферментацията.
Рецептата за греяна ракия с мед, която прави чудеса
Почти невъзможно е някой да ви отговори с точност колко време отнема на ракията, за да ферментира. Като цяло това зависи от температурата, използваните плодове, захарността и много други фактори.
До ден днешен майсторите на домашна ракия използват онзи стар метод, с който установяват дали е настъпил краят на ферментацията.
Взима се горяща свещ и с нея започвате да обикаляте над съда. Ако огънят изгасне, това значи, че процесът все още не е приключил.
Ако свещта продължи да гори, това подсказва, че плодовете са ферментирали и може да преминете към варене.
Някои хора предпочитат да се доверят на собствения си вкус, за да установят кога приключва ферментацията. Те опитват от материала. Ако той е сладък, това значи, че не е готов. Ако е горчив, ферментацията е приключила.