Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как приятелите могат да работят заедно: 3 златни правила

29 септември 2023, 21:25 часа

Станахте ли приятели с колега или, още по-лошо, идвате ли при шефа си на чай през уикенда? И тогава как да поддържате субординация в офиса? Оказва се, че има изход. По-точно три.

Всеки човек има лични граници и е важно да можете да ги поставите в екипа. Ако не направите това, служебните разговори в 1 часа през нощта или други досадни ситуации не могат да бъдат избегнати. Темата за личните граници възниква особено остро, ако правите същото с близки приятели: когато приятелската комуникация вече е изградена, но комуникацията с колегите все още не е там. Психологът, експерт по кариерно ориентиране и кариерно развитие Екатерина Боровец дава няколко важни препоръки, които трябва да следвате, ако с приятел решите да работите в една компания.

Тези статуси са само за най-добри приятели - преди употреба прочете статията!

1. Избягвайте прякото подчинение или лидерство над приятели.

В работата са неизбежни ситуации, когато един или друг колега не може да се справи със задълженията си: например не спазва срокове или не отговаря в работния чат. Приятелските отношения с такъв човек могат да донесат много дискомфорт. „Да, не изпълних задачата, но ние сме приятели...“ е неблагоприятна история както за работодателя, така и за самите приятели. Затова е важно близките хора да не са пряко подчинени един на друг. В идеалния случай приятелите трябва да работят или на равни позиции, или в свързани отдели.

2. Не използвайте работното време за обсъждане на лични проблеми.

Може да е трудно да се преструвате на непознати и да премълчавате важни лични новини, когато работите с приятели. Обсъждането на познат или квартални новини обаче най-вероятно не е това, за което ви се плаща. "Опитайте се да запазите интригата до вечерта или обсъдете лични проблеми на вечеря. Така няма да подведете работодателя си и да поставите граници между всички сфери на живота", предлага експертът.

Вредно е да имате прекалено много приятели, ето защо!

3. Мислете за общи цели

Споровете на работа не са добра идея. Вместо това можете, напротив, да си помагате. Например, споделяйте знания и полезни контакти. Ако хората работят в една сфера, това означава, че вече имат общи интереси и цели, а това е първата предпоставка за успешно сътрудничество.

Дали ще работите с приятели или не, зависи от вас. Основното нещо е да не забравяте за преките си задължения и да ги изпълнявате навреме. И също така отделете отделно време за срещи с приятели.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес