Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как музиката в магазините манипулира съзнанието?

22 май 2022, 18:05 часа

„Музиката е истинската универсална човешка реч“, казва немският композитор Карл Мария Вебер през XVIII век. Наистина, правилно подбраната музика може да каже много на потребителя и да го насърчи много.

Западните изследователи още през 70-те години на миналия век доказаха, че в зависимост от темпото и стила на мелодията, в 80% от случаите, скоростта на движение на клиентите по рафтовете, времето, което прекарват в магазина, и броя на закупените стоки се променят.

Когато се възпроизвежда бавна музика, средната покупка е била с 38% по-висока, отколкото когато се пуска бърза музика. Но в кафенето бързата музика принуждава посетителите да поръчват по-често напитки.

За първи път терминът "функционална музика" - специализиран музикален звуков фон за различни търговски формати - прозвуча в средата на ХХ век в САЩ. Тогава Muzak Ltd се превърна в основен доставчик на музикален материал за американските супермаркети, които бяха изчерпали всички възможности за увеличаване на оборота в търговските вериги с всички стандартни средства. Музиката допринесе за увеличаване на оборота с 46%.

Основната цел на музиката в търговските вериги е да създаде комфортна атмосфера, настроение на максимално предразположение към продукта. Отлична илюстрация на тази аксиома е принципът, използван в магазините на Nike. Във всеки тематичен павилион на магазина се чуват звуци, характерни за определен спорт: звуци на баскетболни топки, удар на тенис ракети, плискане на вода в басейна. Всеки звук помага за продажбата на конкретна група продукти и като цяло създава един вид симфония на големия спорт.

Принципът, използван в музикалната политика на Nike, е добър вариант за марковите магазини. Целта на музиката в тях е да създаде свръхнаситена атмосфера и да разкрие на посетителя всички аспекти на усещанията, свързани с марката. Музика, дизайн, осветление, аромати, визуални елементи създават усещане за света на марката.

Какъв е правилният вид музика?

Експертите по аудио брандинг смятат, че най-добрата функционална музика е тази, която посетителят не помни при излизане от магазина. Това включва джаз, лека инструментална музика, разумно редуваща се с англоезични хитове или национални хитове.

Необичайният звуков елемент може да допринесе за запомнянето на магазина от купувача.

Музиката трябва да е подходяща

Установено е, че по-бавната инструментална музика допринася за това, че посетителят прекарва средно 17% повече време в магазина и харчи около 38% повече пари, отколкото ако звучи по-динамична музика.

Това правило не важи за спортните магазини. Тук посетителят трябва да бъде доволен от ритмична, енергична музика, която може да създаде импулс за закупуване не само на стоките, за които е дошъл, но и на тези, които ги придружават.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес