Новогодишните празници свършиха, а ние не се чувстваме много добре. И това е все още меко казано. Някои от нас се чувстват направо зле. Само махмурлукът какви емоции предизвиква, да не говорим за преяждането... Язък за празниците! Та нали тях ги има, за да се чувстваме не просто добре – а именно много добре, чудесно, прекрасно и вълшебно? Но се оказва, че след препиване и преяждане от чудесното, прекрасното и вълшебното няма и помен.
Причината за това са не само пълните чаши, обилната и много тежка храна - но и фактът, че се отклоняваме от собствените си биоритми, като подскачаме в танци до сутринта и не спим достатъчно. А и колкото спим, то пък е един сън с препълнени търбуси и алкохолно наситени мозъци...
Затова е добре предварително да знаем как може да „ремонтираме“ организма след новогодишните гастрономически и алкохолни вакханалии.
Съвет № 1: непременно се наспете добре!
Това е първата „заповед“ за всички, които не са спали в празничните нощи. Ясно е, че след 1 януари искате да продължите празника по-нататък, пък и да посетите роднини, близки и приятели. Но първо възстановете организма си, като се наспите! За целта поспете поне 8 часа, желателно нощем, за да може вашият организъм да си възвърне своя „работен“ график и да не бърка отново деня с нощта.
По време на сън се активира растежният хормон и с негова помощ се възстановяват всички клетки – в това число и нервните. Не забравяйте да изключите телефона си, за да не ви притеснява никой, и да премахнете всякакви дразнители от спалнята – от домашни любимци до светлинни гирлянди!
Съвет № 2: пийте повече вода!
Като започнем да пием алкохол на 31 декември, забравяме, че трябва да пием и вода. Естествено, продължаваме в същия дух на 1 януари, а често и на 2 януари - няма да си разваляме празника по средата, я!
Това означава тотално обезводняване на организма, дори не толкова заради количеството на консумирания алкохол - а от оскъдното количество изпита вода. На празничната трапеза я заменяме със сладки газирани безалкохолни напитки, пакетирани сокове, разни коктейли. И забравяме за нормалната, чиста, обикновена, негазирана вода. А тя е задължителна! Освен самият алкохол, нейният недостиг също е важна причина за неприятното състояние „махмурлук“ - поради факта, че калий, калций, магнезий и натрий, които са отговорни за регулирането на киселинно-алкалния баланс, напускат организма заедно с водата.
Сутрин след празника като мярка срещу махмурлука е добре да се пият зелев сок от туршия, натурални сокове. Една шкембе-чорба е също много добро средство, спор няма.
Но в никакъв случай не забравяйте и обикновената вода!
Съвет № 3: правилно хранене!
Спомнете си от какво се състои закуската на 1 януари? Точно така: от всичко неизядено на 31 декември. Това е огромна грешка! Много салати, особено тези с майонеза, започват да се развалят след няколко часа престой на масата. Засъхнали сирена, изстинало месо, плувнало в мазнини - това ли ще накара организма ни да се почувства по-добре?!
По начало не бива да готвите твърде много храна, за да не я изхвърляте по-късно. А пък, ако вече сте я приготвили и от нея е хартисало нещо след празничната нощ, запазете, каквото може да се запази, и не го яжте поне още три дни. По-добре да се върнете към обичайното си „делнично“ меню - овесена каша за закуска, направете омлет, непременно супа или бульон.
Съвет № 4: излизайте на открито!
Ако не се чувствате добре и по тази причина лежите цял ден на дивана, от това не ще ви олекне! По време на новогодишните празници обикновено се събират повече почивни дни, които е грях да не се използват рационално. Ако не планирате каране на ски, отидете с цялото си семейство, роднини, деца и кучета до най-близкия парк на разходка. Свежият въздух „зарежда“ организма с кислород – а това ще ви избави от алкохолните токсини и продуктите на смилане на тежката храна. След два часа ходене на студено определено ще почувствате голямо облекчение, ще имате руменина по бузите и здрав апетит.
Съвет № 5: не забравяйте за физическите натоварвания!
Каране на ски или сноуборд, пързаляне с шейни, игра на снежни топки или дори само правене на снежен човек заедно с децата ще ви помогнат да възстановите организма си.
Друг вариант е тренировка във фитнеса. Не, не ходете там веднага подир трапезата, още повече, че след пиене на алкохол това е просто опасно за сърцето и кръвоносните съдове. Но ако прекъснете физическите натоварвания за цяла седмица, ще нарушите ритъма си, мускулите ви ще загубят тонус, а и като цяло ще станете по-малко дисциплинирани. Ето защо си струва да се опитате след 1-2 дни да влезете в ритъма на ежедневието, като преминете към обичайната си храна, физически упражнения и пълноценен сън.
---