Сезонната депресия се среща не само при хората, но и при домашните любимци, разказват експерти.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Освен това онези животни, които имат достатъчно висок интелект, са по-често депресирани. Така че гущерите, охлювите или костенурките почти не са чували за депресия, но котките и кучетата имат причини да бъдат тъжни, казва ветеринарни лекари.
- Промяна на времето или сезона. Ако пред прозореца е сиво и студено или вкъщи е студено, домашният любимец може да пести енергия: спи по-често, яде повече, по-малко активен е.
- Кратък ден. Много животни при липса на повече слънчева светлина стават тъжни, подобно на хората.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
- Промяна в диетата и липса на витамини. Когато вашият четириног приятел не получава достатъчно витамини: засадете специална "котешка" трева, купете витамини и лакомства за животни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
- Отравяне, обостряне на хронични заболявания. Ако има хронични заболявания, тогава трябва да наблюдавате състоянието му особено внимателно.
- Намалено време за ходене. Ако собственикът рядко излиза навън и призовава домашния любимец да „свърши работата си“ бързо, животното се обездвижва. Домашният любимец се нуждае от дълги разходки и игри на открито.
- Несъответствието на биоритмите на собственика и домашния любимец: ако прекарате малко време с четириногия домашен любимец, той е тъжен.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
- Самота. Животните не търпят да са разделени от собственика си. Ако отивате на почивка или в командировка, останете на служба по време на работа, уверете се, че домашният любимец не е оставен сам: по-добре е да го поверите на приятели или роднини, наемете хотел за животни, където за домашния любимец ще се грижат професионалисти.
- Нова къща, промяна в обичайната среда.
- Отслабване на имунитета след операция или раждане.
За да помогнете на вашия питомец, експертите ви съветват да следвате тези насоки.
Ходете и играйте повече
Не бъдете мързеливи и прекарвайте повече време с домашния си любимец навън. Ако на вашия четириног приятел му липсва физическа активност, това може да повлияе на поведението му. Животното започва да си играе с обзавеждането на дома. Освен това липсата на игри на открито води до нежелано наддаване на тегло и може да повлияе на здравето.
Не ходете с домашния любимец под дъжд или силен вятър. Ако решите да излезете, купете сезонни дрешки за любимеца. Кучетата са особено чувствителни към течение и хипотермия, така че гащеризоните за кучета са незаменими, особено за малки породи. Активността е важна не само за кучетата, но и за котките.
Всички видове играчки, лазерна показалка, балансирана диета с витамини ще помогнат на вашия домашен любимец да се адаптира към смяната на сезона.