Днес вече мнозина учени смятат, че захарта предизвиква по-голяма зависимост от алкохола. Много хора изпитват пристрастеност към нея, без да го знаят.
Тя може да причини психологическа и физическа зависимост подобно на алкохола или наркотиците, защото действа върху мозъка по абсолютно същия начин, както силните стимуланти: кара мозъка бързо да освобождава хормоните на доброто настроение ендорфин, допамин и серотонин.
Проблемът е, че захарта, за разлика от наркотиците и алкохола, не може да бъде съвсем елиминирана от нормалния живот. За щастие ограничаването на нейната консумация е напълно възможно.
Как да разберете дали изпитвате зависимост от захарта?
Има няколко симптома, които лесно може да не забележите и да се изплъзнат от вниманието ви. Те са следните.
Нуждаете се от все повече и повече захар, за да се чувствате удовлетворени от нея. Някога беше достатъчно едно парченце шоколад - но сега имате нужда от цяло блокче. Зависимостта от сладко е досадна, но според вас нищо не може да се стори по въпроса. Преследват ви настойчиви мисли за сладко. Усещате постоянен глад поради колебанията в концентрацията на глюкоза в кръвта. Хапвате си сладко тайно от другите.
Как да проведем захарна детоксикация? Съществуват 2 различни подхода за този процес, в зависимост от индивидуалните предпочитания.
1. Захарна детоксикация „веднъж завинаги“
Премахнете всички сладкиши от дома си и скрийте захарта. Изключете сладките напитки от менюто си и ги заменете с вода. За да не ви е скучно, можете да добавите към водата лимонов сок, листчета мента или настърган джинджифил.
Отказът от захарта, както от всяко друго вещество, предизвикващо зависимост, е трудно и често се свързва със симптоми като:
- раздразнителност;
- главоболие;
- перманентна умора;
- засилен апетит;
- невъзможност за съсредоточаване върху извършваните дейности;
- стомашни проблеми.
За щастие симптомите обикновено изчезват подир няколко дни.
2. Захарна детоксикация „стъпка по стъпка”
Това е по-умерен и приятен начин, но иска доста повече време. Този метод започва с постепенно намаляване на количеството сладкиши и захар в менюто. Например, една седмица вместо 2 бучки захар в чая (кафето) добавяйте по бучка и половина. Когато така започне да ви харесва, трябва отново да намалите количеството захар с половин бучка.
Вместо да ядете сладкиши всеки ден, опитайте се да ги ядете на всеки 2 дни, след това на всеки 3 дни, после на всеки 4 дни и така нататък, докато нуждата от тях изчезне напълно.
На какво да обърнете внимание по време на захарна детоксикация?
Пазете се от пиене на сладки течности. Заменете сладките газирани напитки с вода, обикновена или газирана, към нея може да добавите лимонов сок или резенчета джинджифил. Вместо да пиете плодови сокове и нектари, по-добре яжте самите плодове. Съхранявайте предварително приготвените закуски под формата на нарязани зеленчуци. Откажете се от конфитюри, консерви, готови сосове. Не консумирайте овкусени млечни продукти, например, плодово кисело мляко – вместо него изберете натуралното кисело мляко. Към тях можете да добавите плодове и ядки – така можете да си направите пълноценна закуска. Използвайте заместители на захарта.