В малки количества захарта е полезна за организма – подобрява мозъчната функция и концентрацията, а също така подобрява настроението. Но най-важното е, че много от нас превишават допустимото количество захар на ден, защото има много в шоколада, печива и дори нискокалоричните сладкиши. Следователно трябва да се изправите пред негативните последици от консумацията на захар.
И основната е зависимостта от продукти, съдържащи захар, което отслабва нашата психика. Проучванията показват, че ефектът от сладкото не трае дълго - и тогава, когато стомахът разгради глюкозата, настроението ни отново се влошава и настъпва апатия, така че посягаме към още един шоколад. Така започваме да свързваме захарта с добро настроение и енергия и вече не можем да си представим да ядем без нея. Други „странични ефекти“ включват кариес, сърдечни заболявания, затлъстяване и риск от диабет.
Желание за сладко: 3 причини и как да се отървем от него
Пристрастяването обаче е лесно да се спре - просто трябва да „измамите“ мозъка си с прости лайфхакове за няколко седмици и тогава ще забравите за любовта си към сладкото. Например, комбинирайте продукт, съдържащ захар, с нещо здравословно - например ядки или горски плодове. Така мозъкът ще разбере, че е получил храна, но няма да има време да разбере, че не цялата съдържа бързи въглехидрати. Освен това можете да си позволите само малка закуска по желание . Например, мозъкът ви „пита“ за блокче млечен шоколад и вие му давате този шоколад - но само 20 грама.
Следващият начин е да пиете вода . Да, да, толкова е просто - проучванията показват, че често сме жадни и посягаме към продукти, които съдържат захар. Така че, трябва да изпиете чаша ледена вода и да изчакате 10 минути.
Друг метод, който ще ви помогне да се отучите от сладкото, е да не похапвате. Факт е, че често консумираме храни, които съдържат захар между основните хранения. В този случай трябва напълно да избягвате леките закуски и да консумирате сладкиши само след като сте изяли основно ястие, богато на протеини и фибри. Тайната е, че няма да искате да ядете захар - защото вече сте получили енергия.
Ако имате глад за СЛАДКО, на тялото ви му липсват ТЕЗИ елементи
Следващият лайфхак е да се разсейвате. Сладките предизвикват прилив на ендорфини, така че трябва да направите нещо, което има подобен ефект върху тялото. Например ходенето, джогингът и спортуването също са източник на хормони на щастието, само че по-дълготрайни и без вреда за здравето.
И последният начин е да спите повече. Захарта е източник на бързи въглехидрати и ние посягаме към тях, когато почувстваме липса на енергия или липса на сън. Проучванията показват, че тези, които увеличават продължителността на съня с час всеки ден (до достигане на нормата, разбира се), започват да ядат по-малко сладкиши от тези, които заспиват след полунощ и стават късно (или твърде рано).