На празници и в ежедневието плодовете могат да се използват като декорация на трапезата - много домакини ги поставят в голяма купа в центъра на масата.
Откритото съхранение на ябълки, круши и цитрусови плодове обаче има един недостатък - плодовете се развалят и не се съхраняват дълго. Причината за това е стайната температура.
В резултат на това се появяват мушици, плодовете започват да гният и няма друг избор, освен да изхвърлите здравите плодове. За щастие този проблем може да бъде решен много просто, тоест без много разходи.
Чесън за по-дълго съхранение на плодовете
За да направите това, вземете няколко или три скилидки чесън и ги поставете в чинията с плодове.
Високо кръвно - лекар разкри кои плодове го свалят най-бързо
За целта не е необходимо да белите чесъна, в противен случай плодовете ще се окажат наситени с не много приятен аромат.
Благодарение на този трик те ще останат свежи по-дълго, но най-важното е, че ще се избегне появата на гниене и насекоми.
Важно е да запомните, че много плодове отделят етилен в процеса на зреене и по време на съхранение. Този газ насърчава узряването и последващото по-бързо разваляне на близките плодове.
Най-много етилен отделят ябълките и крушите, както и бананите, кивито и мангото.Сред костилковите плодове в това отношение се отличават кайсиите, прасковите и сливите. Затова е най-добре тези плодове да се съхраняват в хладилник и отделно.
Други трикове за правилно съхранение на плодове и зеленчуци
Горски плодове - необходимо е да ги извадите от опаковката и да ги поставите в съд, покрит с хартиена кърпа. Съхранявайте плодовете на един ред, без да ги подреждате един върху друг. Когато има твърде много плодове, между тях се натрупва влага, поради което може да се образува мухъл.
Зеленолистни зеленчуци - найлоновите торбички, в които често се продават спанак, зеле и маруля, са капани за влага. Извадете зеленчуците от оригиналната им опаковка и ги поставете в херметически затворен съд, покрит с хартиени кърпи. Това ще запази храната ви свежа до една седмица. Ако видите, че забележите, че част от листата са започнали да губят свежестта си, отстранете ги, за да запазите останалите листа свежи.
Банани - те могат да издържат от три дни до една седмица. Уверете се, че са на хладно, добре проветриво място. Ако са в найлонов плик, извадете ги от него.
Те са чувствителни към етилен, така че ако ги държите далеч от други плодове, бананите ще издържат по-дълго и ще предотврати по-бързото разваляне на другите плодове.