На 6 януари църквата празнува първия голям християнски празник за годината - един от дванадесетте най-важни християнски празника - Кръщението Господне или Богоявление. Богоявление, подобно на Великден, се счита за най-древния празник в християнската култура. Този ден е свързан с евангелското събитие - кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в река Йордан - затова се нарича още Йордановден. Имен ден празнуват всички с имената Йордан, Божан, Богомил, Бистра, Божидар и производните им. Ето каква е историята, значението и традициите на празника.
Значение на празника
Празникът Кръщение Господне е тясно свързан със събитието от земния живот на Исус Христос, описано в Евангелието - кръщението, извършено в река Йордан от пророк Йоан Кръстител, известен още като Йоан Кръстител. Второто име на празника е Богоявление. Това име напомня за чудото, което се е случило по време на кръщението на Христос: Светият Дух слязъл от небето под формата на гълъб и глас от небето нарекъл Исус син.
Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Този ден също често е наричан „ден на Просвещението” в знак, че Тайнството на кръщението очиства човека от греха и го озарява със Светлината на Христос.
История на празника
Според Евангелието, след скитане в пустинята, пророк Йоан Кръстител стигнал до река Йордан, в която евреите традиционно извършвали религиозни измивания. Тук той започнал да говори на хората за покаяние, говори за кръщение за опрощение на греховете и започнал да кръщава хората във водите.
Когато Исус бил на 30 години, той също дошъл при водите на река Йордан и помолил Йоан да го кръсти. След кръщението небето се „отворило“ и Светият Дух слязъл при Исус под формата на гълъб. В същото време всички чуха думите на Бог Отец: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение” (Матей 3:17).
Богоявление 2025 - кога се пада, традиции и обичаи
Те посочили пред Йоан Кръстител и присъстващите Божественото достойнство на кръстения Иисус Христос. Вярва се, че в това събитие на хората се разкрива Светата Троица: Бог Отец - с глас от небето, Бог Син - с кръщението на Йоан в Йордан, Бог Свети Дух - с гълъб, слизащ върху Исус Христос.
Как да празнуваме Богоявление?
На Богоявление се провеждат богоявленски служби и къпане на ледените води на водни басейни. Хората вярват, че плуването в ледена вода дава пречистваща сила за душата и тялото.
На този ден се изпълнява и друг обичай - при освещаване на водата във водоеми, свещеникът хвърля кръста в нея. Вярва се, че мъжът, който извади кръста от ледените води, ще бъде здрав през новата година и всичко ще му спори.
Трапезата за Йордановден: Кои са задължителните храни на нея
Плуването в ледените води остава изключително доброволна дейност за вярващите. За християните на Богоявление основното е да присъстват на служба в църквата, да се изповядат, да получат причастие и да вземат светена вода със себе си.
В навечерието на празника, Богоявление, православните християни спазват строг пост, като ядат традиционни постни ястия от жито. Можете да ядете само след изваждане на свещта след литургията сутринта и след първото причастие с богоявленска вода.
Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление
Въпреки че другото име на празника е Попова Коледа, на Богоявление също се слагат постни ястия на трапезата. Този празник затваря цикъла на коледните празници и именно на Богоявление се прави последната кадена вечеря.
На този ден не се работи, забранени са шумните празненства и консумацията на алкохол.
Водосвет
Основната традиция на празника Богоявление е водосветът, който се извършва в църкви и на водоеми. Водата се освещава два пъти: в навечерието на празника на 5 януари и непосредствено в деня на Богоявление - на 6 януари по време на литургия.
Какво се прави на Богоявление за късмет през новата година
Богоявленската вода се нарича "агиазма" и се счита за светиня, която лекува душата и тялото. Богоявленска вода можете да пиете през цялата година. Светената вода може да се пръска върху жилищни помещения, предмети, да се приема по време на болест, да се нанася върху възпалени места, а също и да се пие от тези, които не могат да бъдат допуснати до Светото причастие.
Според църквта на този ден се благославя дори водата от чешмата. Водата, осветена в храма, не може да се използва за битови нужди и пране. Препоръчително е да съхранявате светена вода у дома, за предпочитане близо до икони.
Какво да правим с миналогогодишната светена вода