Напоследък руският диктатор Владимир Путин, издирван за систематично отвличане на украински деца, изглежда много отстъпчив, обръща внимание британското издание UnHerd. През ноември, 2024 година източници от Кремъл под сурдинка коментираха готовност на Путин за обсъждане на споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, а и той загатна, че може и да направи компромис относно Украйна в преговорите с бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп.
Евентуалният ентусиазъм на Путин за преговори изглежда озадачаващ. Защо да се пазарите, когато печелите? Руските сили напредват на бойното поле, Москва има хора и ракети от Северна Корея, а Тръмп определи украинския президент Володимир Зеленски за най-ловкия като шантаж да измъква пари от САЩ. Тези благоприятни обстоятелства могат да обяснят защо, макар да твърди, че няма предварителни условия за преговори, Путин вече не приема сериозно перспективата. Още: Рецептата на Зеленски за Путин: Не го чакаш, удряш го щом заплаши (ВИДЕО)
На пресконференцията си "Директна линия" в края на годината Путин заяви, че ще подпише споразумения само с украинския парламент и неговия председател, в съответствие с твърдението на Кремъл, че Зеленски не е легитимен президент, защото му е изтекъл мандатът - нищо, че има военно положение в Украйна и това "спира часовника" на президентския мандат там. Руският президент добави, че колегата му в Киев ще трябва да бъде преизбран, за да може Москва да разговаря с него. Но руският диктатор не каза как се правят избори, когато Русия постоянно обстрелва с дронове и ракети навсякъде в Украйна.
Практическите усложнения са ясни: украинските депутати ще трябва да отделят време, за да се организират и да съгласуват условията за прекратяване на огъня между партийните линии. Това е преди да се обмислят предизвикателствата от провеждането на избори, когато избирателите са в чужбина или на фронта. Освен това Путин каза, че ще бъде отворен за предложението на Словакия за провеждане на мирни преговори - Словакия да бъде платформа за преговорите. Вероятно домакин ще бъде словашкия премиер Роберт Фицо, който си навлече гнева на Киев заради приятелските си отношения с Кремъл и тоталното слугуване в полза на Путин. Още: Зеленски: Путин е наредил на Фицо да отвори втори енергиен фронт срещу Украйна
Двуличникът Путин
От гледна точка на Запада това е най-опасната стратегия на Русия: Путин дава положителни сигнали, но забавя процеса с отсрочки и произволни или неприемливи искания. Надеждата на Кремъл би била да продължи напред на бойното поле, докато фокусът на Запада се превключва от доставка на оръжия към подкрепа на преговорите, като ангажиментите за помощ за Киев са поставени в безизходица поради надежди, че ей сега ще почнат преговори и войната няма да продължава.
Как да накараме Русия да седне на масата за преговори? Планът на Тръмп е да увеличи оръжията за Украйна, ако Путин откаже. Предишните усилия обаче претърпяха логистични пречки и този ход може да се окаже непопулярен. Друго дискутирано решение са наказания за протакане с допълнителни санкции за Москва и повече доставки на оръжия за Киев всеки месец без сделка за мир. И все пак Кремъл доказа, че може да заобиколи санкциите и Путин знае, че истинската опасност за Украйна не е в изчерпването на оръжията, а в изчерпването на хората, което прави дискусията в лагера на Тръмп за "въоръжаване на Украйна до зъби" всъщност доста беззъба. Още: Наглостта на Кремъл няма край: Ултиматум е Украйна да си иска окупираните от руснаците земи (ОБЗОР - ВИДЕО)
Руският президент също така е наясно, че Тръмп може скоро да загуби търпение заради проточилите се преговори и с по-малкото си влияние над Русия, отколкото над Украйна, след това да притисне Киев да приеме неблагоприятни условия, само за да постигне сделка. Зеленски заговори в края на ноември, 2024 година, че може да се сключи сделка, ако останалата му територия попадне "под чадъра на НАТО". Въпреки това, докато казва какво може да приеме, Путин настоява за това, което не може да приеме.
На 26 декември руският лидер отхвърли предложението – според спекулациите част от плана на Тръмп – Украйна да не получи членство в НАТО в рамките на 20 години. Тогава руският външен министър Сергей Лавров повтори недоволството на Москва от тази идея, както и от перспективата за европейски мироопазващи сили в Украйна. Очевидно без да бърза, Путин отхвърли всякакъв ангажимент с екипа на Тръмп до встъпването в длъжност. Още: Путин отхвърли ключово предложение от мирния план на Тръмп. Падна ли Курахово и на каква цена за Русия? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Междувременно изявлението на Лавров, че Русия ще се откаже от мораториума върху разполагането на ракети със среден и по-малък обсег на действие, способни да носят ядрени бойни глави, показва, че Москва няма да се откаже от дрънкането на ядреното оръжие. Путин също така сигнализира за нежелание да се откаже от ограничаване на украинската армия до 85 000 души общо, постоянен неутралитет на Украйна и пълно изтегляне на Киев от украинските региони Луганск, Донецк, Запорожие и Херсон. Това са исканията, по които Украйна може да се окаже принудена да направи компромис.
Всички сделки започват от максималистични позиции, но Путин не демонстрира интерес към реални компромиси. Кремъл ще заложи на убеждението, че новият "стопанин" на Белия дом ще намери това конкретно споразумение за твърде скучно и забавено, за да заслужава прибързани усилия. Още: Топ приоритет на Тръмп: Справедлив, а не руски мир в Украйна. "Орешник" не е това, което Путин казва (ОБЗОР - ВИДЕО)
Превод: Ганчо Каменарски