Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Като че ли от избора на главен прокурор зависи цената на ракията, виното и хляба

08 януари 2025, 07:57 часа • 1395 прочитания

Изборът на нов главен прокурор и въобще съдебната реформа продължават да са един от най-важните елементи за истинска промяна на България.

Адвокат Емил Георгиев (едно от лицата на инициативата "Правосъдие за всеки") посочи, че в законопроекта на "Възраждане" изрично се посочва, че не може членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) да гласуват избор на нов главен прокурор или председатели на върховните съдилища. Той добави, че в законопроекта на ПП-ДБ има фини настройки – да има т.нар. двойно мнозинство (квалифицирано мнозинство: решението на пленума на ВСС да се приема с мнозинство не по-малко от 17 гласа и с мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите) при гласуване на нов главен прокурор и върховните съдилища, както и ако президентът наложи вето върху избор, прегласуването да не е както досега – само прегласуване, а да има повторение на определени елементи от цялата процедура по избор: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)

Мисля, че законопроектите са прибързани, включи се и бившият главен прокурор на София Николай Кокинов. Когато политиката влезе в правото, резултатът обикновено е катастрофален. Да видим ще минат ли на първо четене, ще бъдат ли приети на второ четене – след това ще има място за критики, каза Кокинов. Според него, законопроектите са написани заради Борислав Сарафов и Георги Чолаков – изпълняващият длъжността главен прокурор и настоящият председател на Върховния административен съд (ВАС). Като че ли от избора на главен прокурор зависи цената на ракията, виното и хляба, добави още един запомнящ се цитат Кокинов в сутрешния блок на БНТ: България през 2013 година: Раздумката на Борисов, Найденов и Кокинов в Банкя

Адвокат Георгиев възрази и, че ако се приемат текстовете от ПП-ДБ, то Борислав Сарафов не може да продължи да е изпълняващ длъжността главен прокурор – трябва да бъде гласуван нов такъв и не може изпълняващ длъжността да се кандидатира за постоянен обвинител номер едно, добави юристът. Правна комисия в Народното събрание провежда заседания без утвърден председател – това се прави за забавяне, за да гласува ВСС кандидатурата на Сарафов (процедурата ще е на 16 януари). Борислав Сарафов в момента е единствен кандидат за главен прокурор – за втори път, след като така беше и с Иван Гешев, който се превърна в първия главен прокурор на България, освободен предсрочно.

И Кокинов, и Георгиев посочиха, че президентът Румен Радев не е задължен от изричен срок по закон кога да подпише указ за утвърждаване на нов главен прокурор или съответно да отхвърли избора. Може да изчака приемането на ново законодателство, каза Георгиев. А Кокинов напомни как последните промени в Конституцията катастрофираха: Конституционният съд реши: Съдебната реформа е противоконституционна

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес