Преди новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп да встъпи в длъжност, администрацията на Джо Байдън бърза да достави на Украйна възможно най-много оръжия. Байдън вероятно е разтревожен, че Тръмп ще изпълни заплахите си да намали помощта за Украйна или може да я спре напълно. Затова и Украйна също бърза да разработи оръжия собствена марка, без да разчита на ненадеждните и непредвидими американци.
Още: Руснак помогна на Украйна да създаде нова ракета срещу Путин (ВИДЕО)
Украински заместник на ATACMS
Новата украинска крилата ракета "Трембита" може да стане най-яркият пример за стремежа на Киев към огнева автономност. В очакване на деня, в който ще свърши американските боеприпаси, най-вече тактическите балистични ракети ATACMS с обсег от 300 километра, Украйна се подготвя да произвежда свои ракети и други боеприпаси с голям обсег за удари в дълбокия руски тил. И то в големи количества!
"Трембита” достига едва 2 метра дължина и тежи 90 килограма. Изстрелва се от установка на шаси и на пръв поглед не е нищо особено. Въпреки това, подобно на миниатюрна съвременна версия на нацисткия ракетен двигател V-1, "Tрембита" съчетава мощен пулсов двигател с елементарен дизайн (тръбно тяло и квадратно крило) и опростено управление с помощта на GPS сигнал. Тази простота и ниската цена са ключът към евентуалния бъдещ успех на "Трембита": Първо Покровск или първо неизвестни селца – непосредствените руски цели в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Прототипът "Трембита" се разработва от 2023 г., струва само 10 000 долара и носи 20-килограмова бойна глава. Обхватът на полета е едва 150 километра. Украинската развойна компания PARS обаче подготвя по-усъвършенствана и по-далекобойна версия, която може да достигне Москва (650 километра от украинската граница). Новата версия трябва да е готова след около година. Тя очевидно ще струва повече от 10 000 долара, но все пак може да бъде най-евтината ракета от този клас в целия свят. За сравнение една ракета ATACMS струва повече от 1 000 000 долара.
Нищо няма да попречи на Украйна да се сдобие с хиляди такива ракети дори и без външна бюджетна помощ. Това не може да се каже за по-скъпите украински боеприпаси за далекобойни удари, върху които Киев работи: примери са балистичните ракети "Гръм-2" и крилатите ракети "Нептун".
Още: Съветник на Зеленски: Новата ракета на Украйна е с обсег 600-700 км (ВИДЕО)
За да даде симетричен отговор на масираните бомбардировки на украински градове, бази, електроцентрали и предприятия, Киев трябва рязко да увеличи мащаба на атаките срещу руски градове, бази, петролни рафинерии и заводи. Малкият брой балистични и крилати ракети ATACMS и Storm Shadow/Scalp, които Украйна получи от САЩ, Великобритания и Франция, не е достатъчен за интензивна кампания по логистични цели. Няколкостотин ATACMS, които Байдън прехвърли на Украйна, според The New York Times, може да са последните, ако Тръмп намали или ограничи американската помощ още през януари.
Нека бъдем честни: "Трембита" е далеч от способностите на ATACMS или Storm Shadow/SCALP. Тя няма нито бойния товар на американските ракети, нито пробивната сила в дълбочина на британско-френските ракети, нито точността и на двете. Замяната на големи и по-точни чуждестранни боеприпаси с по-малки ще принуди Въоръжените сили на Украйна да преразгледат подхода си към ракетните удари. Залп с "Трембита" може да работи чудесно срещу, да речем, голям заводски комплекс. Но едва ли ще помогне срещу подземните командни бункери, които украинците обстрелват и сега с ракети Storm Shadow.
След като преминат към оръжия собствено производство, украинците вероятно ще трябва да се насочат към други цели. Но поне ще продължат да нанасят удари.
Колкото и боеприпаси да изпратят американците през следващите няколко седмици, рано или късно те ще свършат. Украинците знаят, че ще дойде ден, когато ще останат ако не съвсем сами, то почти.
И се подготвят.
Още: Зеленски: Украйна извършва успешни изпитания на ракети с голям обсег
Автор: Дейвид Акс, за The Telegraph
Превод: Ганчо Каменарски