Повечето хора обичат да се насладят на освежаваща напитка в горещините, да се отпуснат или с храната, за да добавят допълнителен вкус в менюто си.
Не е тайна, че мнозина обичат газирани напитки, като голяма част от населението пие поне по 1 чаша дневно.
Макар че може да е наслада за някои, не може да се отрече, че количеството захар в газираните напитки и безалкохолните е тревожно.
Като цяло твърде многото захар води до диабет и наддаване на тегло, но ви излага на сериозен риск от сърдечни заболявания и понижава когнитивната функция. Но сега има още един сериозен страничен ефект от пиенето на твърде много газирано, за който да се притеснявате.
Ако пиете сода, лимонада или дори плодови напитки всеки ден, има много по-голям риск от развитие на чернодробно заболяване.
Изследване от университета Tufts, публикувано в Journal of Hepatology, изследва диетата на 2634 души, надявайки се да се види дали съществува връзка между количеството напитки, съдържащи захар, които пият, и размера на черния им дроб.
Получените резултати са доста плашещи.
Изследователите са установили, че по-често се регистрира мастна чернодробна болест при тези, които казват, че пият повече от една захарна напитка на ден, в сравнение с тези, които казват, че не пият сладки напитки.
По-просто казано, хората, които често консумират сладки напитки, рискуват да развият мастна чернодробна болест, особено при тези, които са с наднормено тегло.
Още по-ново проучване от 2020 г., публикувано в Nature Metabolism, констатира, че дългосрочното поглъщане на царевичен сироп с много фруктоза показва влошаване на бариерата на чревната стена, както и възпаление на черния дроб.
Тези напитки ускоряват стареенето, предупреждават диетолози
Майкъл Карин, водещ автор на изследването от университета Tufts, казва: „За съжаление много преработени храни има в състава си HFCS и голяма част от хората не могат да преценят колко фруктоза са консумирали.
Уилям Кери, доктор по медицина, от Cleveland Clinic Lerner College of Medicine, потвърди това, добавяйки: „Много проучвания показват, че високо фруктозният царевичен сироп, открит в газираните напитки, е по-вероятно да доведе до омазняване на черния дроб, отколкото други форми на захар“.