Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето как да предпазим доматите от болести

15 юни 2021, 16:55 часа

Кафяви, удължени петна по доматените дръжки и листа, гниенето по плодовете са признаци на най-страховитото заболяване.

Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво

Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим

Рано или късно фитофтората все пак ще се покаже в оранжерията с домати. Трябва да бъдете особено внимателни по-близо до август с неговите температурни контрасти и периоди на продължителни дъждове. И е важно да се предприемат превантивни действия възможно най-рано, за да се намалят щетите от тази напаст.

На първо място, сега, когато разликите между нощните и дневните температури стават значителни, не трябва да бързате да влизате в оранжерията сутрин. 

Така ще изолираните лезии на болестта няма да се разпространят във всички растения.

Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?

Още: Традиции за изписване на бебе

 Първо, в оранжерията трябва да отворите вратите за вентилация, така че влагата, която се образува върху храстите през нощта, да има време да изсъхне, и да не прехвърлите случайно спорите от болното растение на здравото.

И само час и половина след това можете да влезете в оранжерията. Време е да започнете да провеждате превантивни лечения за късна болест сега.

Необходимо е да се обработват доматите с микробиологични препарати като Fitosporin и Alirin. Също така ще бъде полезно да се излее в почвата под корена на доматите и да се поръсят самите растения с разтвор на друг микробиологичен препарат Baikal EM1. Всичко това са биологични продукти.

Срещу болестите в оранжериите е по-добре да се използва не химия, а принципът на антагонизъм

Още: Какво представлява хлябът с квас?

Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват

Давайте повече бактерии и гъбички, които са полезни за растенията, и тогава ще има по-малко вреди.

Най-пагубната болест по доматите е брашняната мана.

Проявява се предимно върху листата: вид брашнена плака се образува върху тях, сякаш са поръсени с брашно. Тази мана се внася в оранжериите предимно от самите градинари. Те вървят по пътеките на градината и там вероятно има болни растения, така че те носят болестта чрез дрехите. Трябва да се внимава. И ако болестта вече е навлязла в оранжерията, уверете се, че не се разпространява: вземете листата, засегнати от плака.

За борба с паякови акари се препоръчва да се увеличи влажността в оранжерията: този паяк не се размножава на такъв климат. Влажността трябва да бъде 85 %, или дори 90 %, ако има много вредители.

Но, както при брашнестата мана, е необходимо да се отстранят своевременно всички засегнати от вредителя листа. Това ще помогне да се ограничи разпространението му. Освен това растенията често пожълтяват и изсъхват без видима причина.

Ако забележите това във вашата градина, най-вероятно това са последиците от поражението на подземната част на растението от кореново гниене. В този случай както болните, така и здравите домати трябва да се опръскат с разтвор от препарати, направени на основата на почвената гъба Trichoderma.

Тези микроорганизми са основните помощници на градинарите в борбата с гъбичните растителни заболявания. Лекарствата могат да бъдат различни: Trichodermin, Trichoderma veride, сега Glyocladin е много популярен.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес