Рибите кои могат да се отглеждат както в аквариуми, така и в естествени условия. Но те могат напълно да разкрият красотата си само в просторно езерце. Ограниченото пространство на аквариума не позволява на рибката да расте в пълния си потенциал и пречи на развитието ѝ. Кои рибите, отгледани в идеални аквариумни условия, често остават малки и не растат до пълния си потенциал. Но какво общо има това с нас?
Какъв е ефектът от рибата Кои?
Ефектът на кои рибата може да се използва за анализиране на различни аспекти от живота на човек. Позволява ви да разберете какво пречи на хората да растат и да се развиват до своите висоти. Хората, подобно на рибите Кои, могат да се окажат „в капан“ в своите собствени „аквариуми“ – ограничени граници от обстоятелства, страхове или вярвания, които ни пречат да бъдем най-пълноценното си аз. Освен това те включват както външни, така и вътрешни фактори.
Външните фактори включват преди всичко околните хора и околната среда. Проучване на психолозите Хърбърт Марш и Джон Паркър е проведено по тази тема, наречено „Ефектът на голямата риба в малко езерце“. Според концепцията на изследователите човек оценява себе си в сравнение с другите. Установено е, че самочувствието е по-високо, ако той е един от най-успешните или талантливи в своята среда, а когато е заобиколен от по-успешни хора, самочувствието, напротив, намалява.
Спящият потенциал: Какво му пречи да се разкрие и използва максимално?
Проучването разглежда ефекта от положителна гледна точка: по-добре е да се чувствате комфортно в “познатата локва“ и да имате високо самочувствие, отколкото да изпитвате дискомфорт „в океана“ и да се чувствате по-зле от другите. Тук обаче има голяма опасност. В удобна и позната среда човек достига тавана си и след това развитието му се забавя или спира напълно. Без риск, новост и несигурност е трудно да си представим висококачествен и амплитуден растеж. Невъзможно е да постигнете голям успех, като правите познати неща в обикновена среда.
Ако хората около вас не се стремят към нищо, са негативно настроени и не искат да вземат собствения си живот в свои ръце, тогава такъв модел ясно ще се предаде в живота ви. Ако човек се окаже заобиколен от целенасочени, активни и „жадни за живот“ хора, тогава той по един или друг начин възприема тези модели на поведение и мироглед, започва да променя и коригира живота си. Изключително важно е да намерите подкрепяща среда и хора, на които можете да се възхищавате и искате да достигнете.
Същото е и с околната среда: в малък роден град, където всичко е познато и разбираемо, но където няма възможност за растеж, човек може да се чувства комфортно, но има много малък шанс да достигне висоти. Така нареченият „аквариум“ ограничава човешкия потенциал. Промяната на „аквариума“ с такъв, който е по-голям и по-просторен, ще доведе до промени и скок на растеж.
Как да спрете да се ограничавате?
Вътрешните нагласи често ограничават човека повече от външните обстоятелства. Така че, ако сте убедени, че нищо няма да ви се получи и че не сте достойни за безгрижен живот, тогава без значение каква е външната среда, най-вероятно ситуацията ви няма да се промени. Подобна е ситуацията с недоверието към света и неблагодарността за това, което вече имате. Напротив, ако човек се настройва за положителни нагласи, радва се на живота и е отворен към него, тогава има големи шансове той да успее в дългосрочен план и да се радва на живота.
Страховете и миналите негативни преживявания също възпрепятстват личното и кариерното развитие на човека. Нерешителността и отказът от възможности поради страх от провал често са основните причини за непостигане на целите. Нито грешки, нито провали - а именно това, което човек дори не е опитал. Често растежът се възпрепятства от наложен стереотип, убеждаващ, че човек трябва да има определен набор от „идеални“ качества и да изпълнява работа без нито една грешка.
Как да развиете пълния потенциал на ума си
В този случай можете да преодолеете страховете си със специалист или да работите върху себе си сами. Основното нещо е да приемете идеята „Ами ако се получи?“ и действайте в посоката на това, което искате. Струва си да разглеждаме провалите и грешките като възможности за растеж. Нищо не е идеално, всеки прави грешки и недостатъци - тук е важно вашето отношение към неуспехите.
Така ключови двигатели на човешкото развитие стават неговите външни и вътрешни „аквариуми“. Колкото повече пространство за движение имате, толкова повече можете да растете и да се развивате. Освен това, колкото повече вътрешна свобода и „разрешение“ имате да действате, да правите грешки и да опитвате, толкова по-вероятно е да постигнете целта си.
Точно като рибата Кои, която изисква определени условия, за да расте, хората се нуждаят от благоприятна среда, за да се развият и да достигнат пълния си потенциал. Това може да включва подкрепа от другите, възможност за саморазвитие, както и вътрешно самочувствие и мотивация.