Постоянната работа на закрито и недостатъчното излагане на слънце могат да доведат до понижаване на нивата на витамин D в кръвта до критично положение. Тъй като това вещество участва във функционирането на много системи на тялото, неговият дефицит има сериозни последици за здравето.
Един от тях лекарите наричат остеомалация. Както обясняват експертите от клиниката в Кливланд, това състояние се характеризира с „омекване на костите“ поради недостатъчна минерализация.
Основните симптоми са болки в костите, особено в бедрата, и мускулна слабост. В някои случаи има проблеми с ходенето.
Остеопорозата може да бъде друг признак на дефицит на витамин D. Това е хронично прогресиращо заболяване, при което се наблюдава намаляване на костната плътност и повишена чупливост.
Лечението включва прием на добавки с витамин D. Тежките случаи може да изискват операция за коригиране на деформирани кости, предупреждават лекарите.
Националният институт по здравеопазване (NIH) съветва да се следят кръвните нива на това вещество и да се предпази от спадане. Пъстървата, скумрията и гъбите се считат за добри източници на витамин Д.
Добавянето на витамин D може да бъде изразено през есента и зимата. Важно е обаче да се консултирате с Вашия лекар, преди да използвате добавки, за да Ви помогне да получите правилната доза. Експертите ви казаха кой тип добавка на витамин D трябва да се предпочита .
Ефектите от ниските нива на витамин D могат да бъдат много различни. Умора, болки в костите, мускулна слабост или спазми и промени в настроението са само някои от тях. В същото време ползите от приема на добавки с витамин D вече са добре известни, включително подпомагане на имунната система и понижаване на кръвното налягане.
Докато излагането на слънце и здравословното хранене могат да ви помогнат да си набавите достатъчно витамин, много хора търсят добавки за повишаване на нивата им. Големият избор на лекарства обаче често е объркващ и някои не са толкова ефективни, колкото други.
Не всички витамини D са еднакви
Двете най-популярни форми на витамин D, с които мнозина са запознати, са витамин D2 (ергокалциферол), получен от дрожди или гъби, и витамин D3 (холекалциферол), получен от животински източници като риба и жълтъци. Има обаче и друга форма - калцифедиол.
Той се произвежда, когато D3 се метаболизира в черния дроб и е форма на витамин D, циркулиращ в кръвта. Често хората не получават достатъчно от него чрез диета и слънце, а повечето съвременни добавки не съдържат калцифедиол. Те обикновено включват или D2, или D3, които трябва да бъдат преработени от черния дроб, за да вкара витамин D в кръвния поток.
Добавката с калцифедиол се счита за най-добрата днес, тъй като бързо повишава нивата на витамин D в организма. Поради бързото усвояване на калцифедиол, добавката е три пъти по-ефективна от витамин D3, според проучване, публикувано в PubMed.