Биологичното значение на цинка е признато за първи път преди повече от век и проучванията продължават да подкрепят неговата стойност в храненето на човека. Доказано е, че дефицитът на цинк е доста често срещан сред населението на развиващите се страни, особено при децата, и като цяло се свързва с недохранване и дефицит на други микроелементи.
Подобно на калция, цинкът е един от най-важните минерали в тялото. Той присъства във всички телесни тъкани и течности и е особено изобилен в мозъка. Смята се, че е един от най-мощните антиоксиданти. Цинкът се намира естествено в някои храни. За съжаление тялото не го съхранява, така че трябва да се попълва.
1. Функцията на цинка
- Участва в дейността на повече от 300 ензима, допринасящи за метаболитни, храносмилателни, нервни и много други процеси.
- Този минерал играе основна роля в определени клетъчни механизми. Неговата имунна функция може да помогне на тялото да се адаптира по време на сезонни промени във времето.
- Улеснява процеса на заздравяване на рани и помага в борбата с кожните заболявания.
- Той играе важна роля в синтеза на протеини.
- Цинкът е мощен антиоксидант. Неутрализира свободните радикали, защитава клетките на кожата и участва в растежа на косата и ноктите.
- От съществено значение е за когнитивната и нервната система и допринася за правилното им функциониране.
- Необходим в синтеза на ДНК.
- Този минерал допринася за растежа и развитието. Насърчава клетъчния растеж и делене.
Както можете да видите, цинкът е жизненоважен минерал, който тялото ви използва по много начини. Последствията от недостиг на цинк могат да причинят сериозно увреждане на организма.
2. Последици от недостиг на цинк
- Намалено умствено представяне и поведенчески проблеми. Цинкът допринася за нормалното когнитивно функциониране.
- Намален вкус или мирис. Един от най-важните ензими за правилното усещане за вкус и мирис зависи от цинка. Ако искате да се насладите на вкусна храна, не забравяйте да осигурите на тялото си достатъчно цинк.
- Нарушен растеж и развитие.
- Обриви.
- Нарушено заздравяване на рани. Цинкът обикновено се използва в болниците като лечение на изгаряния, някои язви и други наранявания на кожата.
- Повишени шансове за инфекция. Ако искате да останете здрави през всички сезони, трябва да сте сигурни, че поддържате тялото си с цинк.
Цинкът присъства в много храни от животински и растителен произход. Това улеснява получаването на достатъчно цинк от здравословна, балансирана диета. Бременните жени също може да се нуждаят от повече цинк от обикновено поради етапа на бременността им.