Броколите като продукт на природата имат много хранителни ползи и лечебните свойства. Повече за употребата им може да разберете в идните редове.
Подбрахме няколко ползи и рецепти с броколи за възстановяване на загубени сили и здраве.
Какви са ползите от броколите
Всяка година, сред почитателите на здравословния начин на живот, интересът към броколите расте. Нараства и броят на хората, които го използват в кулинарните си специалистите всеки ден. Наред с това се увеличава и броя на хора, които знаят за способността на броколите да помага при преодоляването на най-сериозните заболявания, да отлага старостта и да удължава живота.
Тайната от ползите на броколи
Този зеленчук е лечител, зеленчуков защитник на човешкото тяло. Това се крие в неговия химичен състав. Сред съставките му с голямо значение са протеини, витамини (A, B1, B2, B3, B5, B6, PP, C, E, K), минерални соли и микроелементи. По съдържание на протеини, броколите заемат едно от първите места, след спанака и салатата.
Неговият протеин е близък до животинския и има изненадващо оптимален състав, особено за възрастни хора. Това се дължи на наличието на повечето незаменими аминокиселини: холин, метионин, лизин, триптофан. Те подобряват функцията на черния дроб, предотвратяват затлъстяване, както и образуването на вещества в кръвта, които предотвратяват отлагането на холестерол по стените на кръвоносните съдове.
Приготвените на броколи на пара подобряват сърдечната функция и намаляват увреждането миокард при недостиг на кислород. Това отново е основно заслугата на сулфорафан, който стимулира образуването на тиоредоксин. Този протеин играе важна роля в защитата на клетките в условия на нарушена циркулация на сърдечния мускул.
За да запазите ценните вещества по време на готвене, трябва да поставите броколите във вряща вода, да посолите и да се варите под капак на слаб огън за 3-5 минути. Правилно сварените съцветия не трябва да са меки, а леко хрупкави.
Рецепти за готвене на ястия с броколи:
Броколи с кафяв (небелен) ориз
Изплакнете оризовите зърна и накиснете за 3-4 часа. След това изцедете водата, изсипете ориза във вряща вода и варете под капак на слаб огън за 45 минути. Охладете готовата каша. Сварете броколите в подсолена вода, охладете, разделете на малки съцветия. Леко запечете ядките в сух тиган и нарежете. Нарежете на ситно магданоза. Смесете каша с броколи, ядки и магданоз, овкусете със зехтин и лимонов сок.
За да приготвите ястието, ще ви трябват чаша кафяв ориз, 2 чаши вода, 5-7 големи съцветия броколи, половин чаша орехи, 5-7 стръка магданоз, по 2 с.л. зехтин и прясно изцеден лимонов сок, смлян лют червен пипер на вкус.
Броколи с майонеза
Сварете броколите в подсолена вода до полуготовност, разглобете на отделни съцветия, сложете в тиган, намазан с олио, залейте с майонеза и запечете във фурната.
За 600 г броколи ще ви трябват 20 г майонеза и масло, сол.
Броколи с мед и сусам
Сложете броколите във вряща вода, оставете да заври и изхвърлете в гевгир. Смесете зехтина, меда, соевия сос, на същото място сложете ситно нарязания чили или червени чушки и разбийте соса с миксер. Броколите се слагат в чиния и докато са топли се заливат със соса, отгоре се поръсват със запържени в сух тиган сусам.
За 400 г броколи - 2 с.л. препечени сусамови семена, 3 с.л. зехтин, 1 с.л. соев сос, 2 с.л. течен мед, 1/4 зелен лют червен пипер.
Салата от гъби с броколи
За 500 г броколи - 1 чаша мариновани гъби, 2 сварени яйца, 1 глава лук. За дресинг: 2 с.л. заквасена сметана и майонеза, сол, черен пипер.
Насладете се и се лекувайте с вкусни и полезни броколи!