Много трудно се мият мазни и загорели кухненски съдове. Още по-неприятно е, когато по тях е залепнала храна. За да се изчисти такъв съд са необходими повече усилия и доста препарати. Затова сега ще ви срещнем с 8 решения на този проблем.
1. Прибавете сол и олио
Съдовете в повечето случаи са алуминиеви. Заради този тип порест материал, храната прегаря по-лесно и се залепя за дъното и стените. За да не се стига до такъв проблем, когато сложите тигана или тенджерата на котлона, полейте малко олио по цялата им повърхност и наръсете с малко сол, но без да прекалявате, за да не се пресоли яденето.
2. Използвайте оцет или масло
Тиганите и тенджерите трябва предварително да бъдат подготвени в случай на залепване на храна по тях. Каквото и покритие да имат, това често пъти се случва. За да го избегнете, просто сложете масло по дъното и когато почнете да го нагрявате, то ще се разтопи. Тогава добавете към него една малка лъжичка ябълков оцет. Изчакайте, докато се изпари и тогава вече можете спокойно да започнете с готвенето или пърженето.
3. Употребявайте натурално масло при пържене
Ако сте решили да пържите яйца или картофки, полейте тигана с натурално масло поради няколко причини. Това масло съдържа полезни съставки, витамини, антиоксиданти и хранителни вещества, а мазнината, която отделя, не изгаря. Следователно вашата храна не залепва и е доста по-вкусна. Затова преди да започнете с пърженето или готвенето е добре дъното на домакинския уред да е намазано с една лъжичка масло. Препоръчително е да сложите и малко сол против прегаряне.
4. Не почиствайте с телени и метални гъби
Не ползвайте подобен тип гъби, защото те ще увредят покритието на алуминиевия съд. Ако търкате с така гъба, дъното ще се надраска и ще се увреди, което ще съкрати живота му значително. Намерете меки четки и гъби и действайте с тях.
5. Не поставяйте празните тигани един върху друг
Така може би пестите място, но тефлоновите тигани са твърде чувствителни към всяко едно докосване и може лесно да се увредят. Затова поставяйте нещо изолиращо ако искате да натрупвате вашите съдове един върху друг.
6. След измиване на съдовете ги подсушавайте
Не прибирайте тенджери, тави и тигани, докато са още мокри. Влагата може да предизвика неприятна плесен и мухъл в шкафовете. А и храната ще загаря по-често в резултата на това неправилно съхранение. Затова изчакайте, докато се убедите, че съдовете ви са напълно сухи и тогава ги подредете по местата им.
7. Преди употреба намазвайте съдовете
Не гответе без олио, масло или друга мазнина. Каквото и покритие да има съдът, винаги може нещо да се залепи или загори. Сложете пласт мазнина по дъното и го разнесете навсякъде чрез накланяне.
8. Забравете за използване на вилици, метални шпатули и лъжици
В никакъв случай не ги използвайте, защото ще развалите покритието на съда. Купете си дървени приспособления, с които да не нараните и да не надраскате повърхностите на съдовете си.