Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 съвета за укрепване на имунната система

16 януари 2022, 15:40 часа

Има много изписани правила за здравословния начин на живот. Никъде обаче не става известно до каква степен здравословното оказва влияние над имунитета ни. Избрахме да се задълбаем, малко повече в това и така открихме тези 7 съвета за укрепване на имунната система:

Водете здравословен начин на живот

Най-простият съвет за поддържане на силна имунна система е да водите здравословен начин на живот. Правилното хранене е от съществено значение. За целта елиминирайте или сведете до минимум лошите навици. Поддържайте адекватни примери за работа и сън. Спортувайте, намалете стреса и вземете всички основни предпазни мерки, срещу вируси, в т. ч. Ковид (миене на ръцете, носене на маска и т.н.).

Внезапните промени в начина на живот винаги са стресиращи за тялото, така че последователността и стабилността са важни условия тук. Ако започнете да бягате редовно, по 5 км всеки ден, а до преди сте избягвали тренировки, то здравето ви ще реагира негативно на подобни промени. Въведете добрите навици в живота си постепенно.

Променете храненето си

През есенния сезон можете да коригирате диетата, като към нея добавите продукти с антивирусни и укрепващи имунитета ефекти. Припомнете си съветите на мама и баба – хапвате повече чесън, лук, червен пипер.

Чесънът съдържа алицин, доказано бактерицидно вещество, подобно на лютите чушки. Лукът е богат на всякакви витамини и минерали и е един от най-богатите източници на витамин С. Има го и в цитруси, броколи, киви, спанак. От детството знаем, че киселото зеле е една от най-добрите суперхрани. Тази категория включва още корейски моркови и кимчи. През есента киселите краставички са изключително вкусни и подходящи за трапезата.

Минимизирайте стреса

Когато сме нервни, тялото може да реагира неправилно - да произвежда неправилно хормони, да активира аутофагията и да причини нарушения на съня. Изследванията показват пряка връзка между стреса и разстроения стомах, кожни реакции, алергии и сърдечни заболявания.

Казва се, че психосоматиката засяга всеки от нас поне веднъж в живота и преди важно събитие. През есента се опитайте да изравните ритъма си на живот, да намалите броя на стресовите ситуации и да „напълните“ ежедневието си с положителна енергия. Всеки намира свои собствени начини да постигне хармония. Някой се занимава с йога и медитация, някой се нуждае от разговори с приятели, а мнозина намират спокойствие и уединение в занимания като занаятите и творчеството.

Приемайте витамини и минерали

През последните години лекарите все по-често говорят за общ дефицит на витамин D. Жителите на големите градове имат същите проблеми с витамините от група В и витамин С. Съществуват много възражения, които са срещу приемането на витаминни комплекси, защото според тях, уж тялото ще забрави как да ги извлича от храната. Никой не трябва безконтролно да взема всичко, което е по рафтовете на аптеките. И все пак, подготовката на имунитета за есенно-зимния сезон и тестването, за да разберете какво точно липсва на тялото ви, може да се окаже много полезно. И така, често жителите на големия града, живеят в постоянен дефицит на желязо и йод, а от там не могат да си обяснят защо не могат да се отърват от апатията и лошото здраве.

Нормализирайте съня

Здравият сън е най-добрият начин да стабилизирайте имунната си система, още в есента. Само със сън тялото произвежда протеини, цитокини и интерлевкини-12, които се борят с възпалението, както и Т клетки, отговорни за имунитета. Липсата на сън прави тялото по-уязвимо към вируси и бактерии. Безсънието повишава нивата на хормона кортизол, което също така понижава имунитета. Системните проблеми със съня могат да бъдат симптом на други медицински състояния. Това си е достатъчно основателна причина да посетите лекар и да ви бъдат пуснати пълни изследвания.

Пийте достатъчно вода

Водата е необходима не само за красотата на кожата, но и за имунитета. Лимфната система, която доставя имунните клетки в тялото ни и е отговорна за нормалния метаболизъм и до голяма степен и тя се състои от вода. Когато в тялото няма достатъчно течности, лимфата се сгъстява и движението й в тялото се забавя. Съответно имунните клетки може да нямат време да стигнат до мястото, където са необходими, за да победят вирус или бактерия. Приемът на достатъчно чиста питейна вода ще помогне за предотвратяване на имуносупресия. И все пак, не злоупотребявайте и с течностите. Отокът може да провокира застой на лимфата, което също се отразява негативно на здравето.

Отделяйте повече време на открито

Пандемията промени начина ни на живот и мнозина на практика спряха да излизат. Работата от разстояние, доставката на всички възможни стоки и ползи до вратата на дома ни, страхът от инфекция доведоха до факта да седим у дома денонощно.

През есента, когато времето се развали, желанието да излизате намалява в пъти. Смята се, че имунната система работи като мускул и се нуждае от постоянни тренировки. Само така може да окаже съпротивление над вируси и бактерии. Домашният стерилитет, липсата на контакт не само с други хора, но и с околната среда като цяло – отпускат и имунитетът спира да работи. Дори ако целият ви живот е съсредоточен около компютъра, сменете режима, така че в него да се появяват поне разходки в районния парк. Този прост навик ще ви помогне да подготвите имунната система за справяне с вирусите.

Екатерина Георгиева
Екатерина Георгиева Отговорен редактор
Новините днес