Хлябът е неизменна част от трапезата ни. Но знаем ли как да изберем правилния продукт според нуждите си. Маркетолозите обичат да пишат всякакви неясни здравни твърдения върху етикетите.
Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
7 неща, на които трябва да обърнете внимание при покупката на хляб
1. Многозърнест
Това твърдение може да се отнася за съдържанието на до 12 зърна в хляба - различни видове рафинирани или пълнозърнести храни.
2. Без глутен
Ако не сте чувствителни към глутен, преминаването към този хляб може да бъде лошо за вашето здраве. Хлябът без глутен обикновено е по-скъп, по-малко питателен и по-малък по размер.
Учени: Хората с диабет винаги трябва да поръсват хляба с тази подправка
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
3. Произведен от "древни" зърна
Това се отнася за пълнозърнести храни като просо, амарант, теф, камут и лимец. Хлябът, приготвен от тези зърна, може да е по-здравословен. Не забравяйте да проверите етикета за точните съставки.
4. Диетичен
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Нискокалоричният хляб често означава по-малко хранителни вещества и повече пълнители като целулоза. Избягвайте подобен хляб - изберете такъв, който съдържа по-малко от 80 калории и поне 2 грама фибри във всяка филийка.
Какъв хляб трябва да се слага в каймата - много домакини допускат голяма грешка
5. Цвят на хляба
Бедните на хранителни вещества хлябове понякога се боядисват в кафяво, за да изглеждат по-апетитни и здравословни, а някои бели хлябове може да съдържат по-здравословни пълнозърнести брашна. Прочетете етикета, за да се запознаете с реалната хранителна стойност на продукта.
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй
6. Фибри и въглехидрати
„Най-лесният начин да определите добрия хляб е да погледнете общия брой въглехидрати и фибри“, казва базираният в Лос Анджелис диетолог Илана Мулстейн. „За всеки 10 грама въглехидрати се нуждаете от поне 1 грам фибри. Колкото повече фибри, толкова по-добре. "
Вместо хляб - ето какво слагат хитрите домакини в кюфтетата, за да са сочни и вкусни
7. Царевичен сироп
Маята се нуждае от захар, за да образува въглероден диоксид, който кара хляба да бухва. Но има един подсладител, който трябва да избягвате: царевичен сироп - той е с високо съдържание на фруктоза. Изследванията го свързват с диабет, хипертония и затлъстяване