Непрестанен стрес, натоварващи хора и среда, която изчерпва силите ви, неуспешна любовна връзка и т.н. Обикновено депресията тихо се промъква в живота ни. Често не обръщаме внимание на знаците, не осъзнаваме обхвата на нейното действие и въобще – подценяваме ситуацията. Но трябва да се вземем в ръце – в противен случай започваме да разрушаваме живота си.
Депресията ни кара да вярваме в лъжи, които ни водят до саморазрушение.
1. „Не се стараеш достатъчно“.
Депресираните хора смятат себе си за мързеливи и слаби. Това ги кара да вярват, че нямат проблем, а просто трябва да работят по-усърдно.
Депресията обаче е реално заболяване, засягащо емоционалното, физическото, социалното и поведенческо здраве.
Тези симптоми са знак за скрита депресия!
2. „Безполезен/безполезна си.“
Депресията ни кара да се чувстваме напълно отхвърлени – безполезни, необичани и никому ненужни. Депресията унищожава увереността и обезсилва усещането ви за стойност.
Именно негативното мислене е главна причина за ниското самочувствие.
3. „Нищо няма значение“.
Когато сме изпаднали в депресия, най-вече след негативна случка, започваме да вярваме в това, че неща, които са били важни допреди това за нас, като мечти, хора, цели, всъщност нямат никаква стойност, не си струва да влагаме в тях повече време и усилия. Апатията и страхът започват да властват над онези места, където преди властници са били смисълът и щастието. Все по-малко свързани ставаме с нещата в собствения ни живот. Приемаме, че щастието е химера и спираме дори да се опитваме да го постигнем.
Депресивните настроения също така се характеризират и с друга особена черта - те създават това непоносимо чувство за безпомощност, като кара способността да контролираме аспектите от живота си да се изпари. Когато загубим цел и посока, лесно ставаме напълно безсилни.
По тези необичайни симптоми можем да познаем депресията
Депресията ни кара и да се изолираме, като постепенно започваме да вярваме, че да сме сами е по-приятно, а и по-безопасно, отколкото да сме заобиколени от любими хора и приятели. Депресираните хора вярват, че не е нужно да излизат и да водят социален начин на живот. Проведени проучвания по темата са доказали обаче, че депресията всъщност се влошава още повече, когато не се социализираме и страним от другите. Връзките с хората са необходими. Нежното докосване и прегръдките повишават нивата на окситоцин - хормонът на щастието.
5. „Никога няма да постигнеш нищо.“
Депресията лесно ни убеждава и в това, че щастието е непостижимо. Дори и да има малки подобрения в живота ти, не вярваш, че нещо мащабно може да се случи. А когато смяташ целта си за непостижима, ти просто спираш да се бориш за нея…