Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

10 мисли на Васил Левски, които са актуални и днес

07 ноември 2023, 12:44 часа

Васил Левски е безспорно най-светлият герой в българската история. Целия си живот Апостолът посвещава на един идеал - свободата на отечеството. До нас достигат и негови записки, писма, бележки, от които научаваме за неговите обществено-политически възгледи, идеалистичната му вяра в свободата и трезвия му поглед към борбата за освобождение.

Ако трябва да се представи Левски само с няколко думи, може би най-точни са тези на британската историчка и писателка, написала книгата “Апостола на свободата”, след като прекарва много време в изучаване на живота и делото му.

“Малко са народите, които имат такива герои. Нямаме такива в английската история... Левски е от малцината, чиито характер и дейност могат да се подлагат на научно проучване, без легендата да загуби нещо от магията си.
Няма историк, който да може да открие и най-малкия факт, от който да потъмнее светлият образ на легендарния Апостол на свободата. Напротив - историческият Левски е още по-велик, още по-достоен за възхищение, отколкото онзи Левски, когото познаваме от легендите“.

Из Увода към “Апостолът на свободата”, Мерсия Макдермот 

Знаете ли на коя дата е обесен Васил Левски? Отговорът ще ви изненада

Някои от мислите на Апостола звучат актуално и в наши дни:

1. "Целта ни в Българско е братство с всекиго, без да гледаме на вяра и народност; ръката си подаваме всекиму, който желае да пролива кръв с нас заедно за живот и свобода човешка”.
до Любен Каравелов,  юли 1872 г.

2. “От никоя страна нищо не се надяваме и никому за нищо не се молим. Всичко се състои според нас в нашите задружни сили. Против тях не може противостоя и най-силната стихия.”

3. “Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора, които да го водят по пътя на благоденствието, така щото да бъдем равни на другите европейски народи”.
до новоприети членове в организацията, февруари 1872 г.

4. “Ние не гоним турския народ, ни вярата му, а - царя и неговите закони, с една дума, турското правителство, което варварски владее не само нас, но и самите турци.”
до чорбаджията Ганчо Милев в Карлово, май 1871 г.

5. “Интригата спира хода на народната работа.”
до Атанас П.Хинов, август 1872 г.

6. “На драго сърце да обичаме оногова, който ни покаже погрешката, инак той не е наш приятел.”
до Филип Тотю, март 1871 г.

Как е истинското име на Васил Левски?

7. “Ето близо е вече времето да докажем на душманите, че българинът не ще бъде вече роб, а свободен. И който от тях не признае нашите закони и не заживее с нас по същите граждански правила, той в един миг с всичко ще стане на прах и пепел.”

8. “Всичките народи в нея /България/ щат живеят под едни чисти и святи закони, както е дадено от бога да живее човекът; и за турчинът, и за евреинът и пр., каквито са, за всичките еднакво ще е само ако припознаят законите равно с българинът. Така ще е в наша България!
из писмо до Ганчо Мильов в Букурещ, май 1971 г.

9. “Нашите българи желаят свободата, но приемат я, ако им се поднесе в къщите на тепсия”.
из протоколи от разпита на Васил Левски пред турската следствена комисия в София, януари 1873 г.

10. “Работим чисто български и не искаме да се водим по никого извън Българско.”
до Д.Хр.Попов, юли 1871 г.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес