Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще има ли адекватни присъди по знаково дело с много загинали при катастрофа?

20 май 2019, 18:09 часа • 4828 прочитания

И ищци, и подсъдими поискаха пред последната, касационна инстанция, промяна на присъдите по знаковото дело (дело № 432 от 2019 г.) за тежката автомобилна катастрофа край плевенското село Гривица, станала на 14 септември 2015 година. Припомняме, че в трагичния инцидент, при който се сблъскаха три автомобила, загинаха общо шестима души, петима от които служители на Министерството на отбраната (МО).

На втора инстанция, пред Военно-апелативния съд, шофьорът на автомобила на МО старшина Румен Цеков беше осъден на 10 години затвор ефективно, като съдът му отнема шофьорската книжка за 12 години. Другият подсъдим и също шофьор - Мирослав Бъчев, който е цивилен, засега е с присъда от 5 години затвор и 8 години без право да шофира.

Основният юридически въпрос, по който ВКС ще следва да даде своя аргументиран отговор, касае вината на двамата подсъдими - шофьорите, предизвикали зловещия челен сблъсък. Защитните версии на двамата подсъдими са различни и дори противоречиви. Според досегашните съдебни решения по-голяма е вината на старшина Цеков, който предприема забранено изпреварване в ремонтиран участък на пътя и предизвиква катастрофата. Затова и наказанието му е 10 години лишаване от свобода. Но дотук според съда вина има и Бъчев, който управлява колата си с по-висока и несъобразена скорост, като във фаталните секунди преди сблъсъка вместо да отбие вдясно и спре, навлиза в насрещното платно, завива наляво и също допринася за фаталния челен сблъсък. Бъчев има 13 констатирани административни нарушения по Закона за движение по пътищата преди смъртоносното ПТП.

Докато продължава съдебният процес т.е. почти 4 години, подсъдимите не са с отнети права да шофират! Припомняме, че при нарушение на скоростта от над 50 км./ч. съгласно промени в Закона за движение по пътищата отпреди над 2 години шофьорската книжка на провинилия се се отнема за 3 месеца.

Друг любопитен факт по казуса е, че обжалваната пред ВКС присъда на Военно-апелативния съд е с дата 29.01.2019 г., изготвена от ерудирания и ползващия се с висок авторитет военно-апелативен съдия-докладчик полк. Христо Странджански, който обаче внезапно почива на 19 януари, 2019 година, което е 10 дни преди горепосочената дата! Actualno.com извърши проверка по случая и установи, че полк. Странджански е предал решението си в деловодството на Военно-апелативния съд на 18 януари - петък, и собственоръчно го е подписал, но докато съдебният акт се изведе в системата на съда и бъдат събрани подписите и на другите двама съдии, членове на съдебния състав, са минали няколко работни дни. Междувременно – на другия ден след предаването на доклада, съдията-докладчик умира. Обстоятелството се използва в защитна теза в смисъл, че има процесуално нарушение и то във вреда на обвиняемата страна по делото, макар решението на Военно-апелативния съд да носи подписите на всички съдии по делото на втора инстанция. Тежката дума обаче има съдебният състав на ВКС, председателстван от съдия Николай Дърмонски.

Подсъдимите се защитават от няколко екипа адвокати, като пред най-висшата съдебна инстанция защитник на Мирослав Бъчев е Лилко Йоцов, който е и генерал от запаса. От 1990 до 1994 година Лилко Йоцов е заместник-главен прокурор на България и главен военен прокурор. На 3 февруари 1997 г. колата му е взривена, но той и съпругата му - и двамата в автомобила в момента на взрива, оцеляват, което е описано подробно в публикация на в. "Капитал".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес