Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ внесе иск за отнемане на почти 3 млн. лв. от Лазар Карадалиев, един от адвокатите на банкера Цветан Василев, за неизвършени услуги на дружество, което му е изплатило хонорар без документи. Адвокатът е с повдигнато обвинение за участие в организирана престъпна група.
Припомняме, че през януари миналата година на Карадалиев беше повдигнато и обвинението за лидер на престъпна група за пране на пари. Това е трето обвинение на Карадалиев за последната година и половина. Първото му бе повдигнато през октомври 2017 година. То беше за участие в престъпна група, която се занимавала с контрабанда на цигари. Според прокурорите участието на Карадалиев се свеждало до посрещане и изпращане на камионите с цигари. Престъпната група се състояла от четирима. Бандата обаче нямала нищо общо с банкера Цветан Василев. По това обвинение Карадалиев е с мярка "подписка". Няколко месеца по-късно, през май 2018 година, адвокатът получи ново обвинение. Съгласно него, Карадалиев опитал да въздейства на ключовия свидетел по делото "КТБ" Бисер Лазов. Спецпрокурори твърдят, че за целта защитникът получил 210 хил. лв. лично от Цветан Василев в Белград. Вижте подробностите в ТАЗИ СТАТИЯ.
Друг иск на комисията е за почти 2 млн.лв. срещу Иво Масларов (доведен син на бившия социален министър Емилия Масларова), който е с повдигнати обвинения от прокуратурата за изнудване. Става дума за афера, която нашумя в медиите над 10 години. От 2009-а до 2014-а той е принуждавал две физически лица да му прехвърлят имотите си.
Припомняме, че името на Иво Мсларов бе многократно свързвано от медиите с имена от престъпния свят, като Таки Фатик.
Миналата година през октомври то отново бе спрягано във връзка със смъртта на Станка Марангозова. Тя беше намерена простреляна в столичния квартал „Младост“. Тя е дъщеря на д-р Кънчо Марангозов, бивш директор на бургаската болница и депутат от БСП в 38-ото Народно събрание. А за участието ѝ във финансова пирамида има обвинителен акт, от който става ясно, че то е било в периода 2008 - 2011 година, като освен това има слухове, че е излъгала с пари Румен Николов-Пашата. Марангозова дори обвинява няколко пъти в телевизионен ефир синът на Емилия Масларова - Иво, че я излъгал и изнудвал, но властите не установяват доказателства за това. Подробностите можете да намерите в ТОЗИ МАТЕРИАЛ.
Ето пълния текст на съобщението КПКОНПИ:
На заседатието си днес комисията взе решение за внасяне 12 искови молби за отнемане на имущество в окръжни съдилища в страната, на обща стойност 7 544 917. 26 лв., както следва:
- в Софийски градски съд: иск за 2 800 963.74 лв. срещу Лазар К. Същият е получил неследваща му се сума в качеството на адвокат, без да е извършвал юридически или други услуги на дружество, което му е изплатило хонорар без документи. Лазар К. е привлечен като обвиняем от прокуратурата за участие в организирана престъпна група;
- в Окръжен съд - Пазарджик: искова молба на стойност 1 997 196.87 лв. срещу Иво М. В цената на иска са включени два недвижими имота, както и парични средства. В периода 2009 г. – 2014 г. той е принудил две лица чрез заплаха да му прехвърлят имоти и да му заплатят пари, с което им е причинил значителни вреди. Предявяването на иска е пряк резултат от повдигнатите от прокуратурата обвинения за изнудване;
- в Софийски градски съд: КПКОНПИ претендира паричната сума от 766 438.47 лв. от Красимир Т., бивш главен секретар на Държавната агенция за българите в чужбина. Той е привлечен като обвиняем от прокуратурата за това, че е ръководил организирана престъпна група, като е поискал и получил неследващ се дар – парична сума, и е упражнил влияние при взимане на решения от длъжностно лице;
- в Окръжен съд Перник: искова молба срещу Юлиян З. Цената на иска е 383 739.10 лв. Юлиян З. е разследван от прокуратурата за участие в организирана престъпна група, действала на територията на ГКПП Кулата, за това, че в качеството си на длъжностно лице се е сговорил да извърши престъпление – подкуп;
- в Окръжен съд Стара Загора: иск с цена 543 271.08 лв., в която е включен и един недвижим имот. Искът е срещу Георги П., обвинен за това, че без съответното разрешение е извършвал банкови сделки чрез предоставяне на кредити с договорена лихва за връщане, като по този начин е получил значителни неправомерни доходи.
КПКОНПИ внася искови молби и в окръжните съдилища във Варна, Бургас, Търговище, Велико Търново, Шумен и Враца.