Делото срещу Делян Пеевски по американския закон RICO (Racketeer Influenced and Corrupt Organizations Act) в Окръжния съд на щата Ню Йорк, район Южен, вече на практика тече. Това показа проверка на Actualno.com в специалната онлайн система за съдебни справки на САЩ (Pacer Monitor).
Според справката, още на 16 април пред съда са се представили както адвокатът на Пеевски по делото, така и юридическият защитник на БНБ. Припомняме, че освен Пеевски, страна по делото е и БНБ, също така и "Булгартабак", както и бившите квестори на БНБ Елена Костадинчев и Станислав Лютов (пълна справка с ответниците можете да видите ТУК). По делото, отново като ответник, е призована и руската банка VTB.
Адвокат на Пеевски е Елизабет Бухер, като тя защитава още и "НСН Инвестмънт", която е представлявана от Александър Кирилов. Компанията е на Пеевски от 2016 година, което личи и от декларацията му като депутат пред КПКОНПИ и сега е също страна по делото – отново ответник. Адвокат на БНБ е Сюзън Грейс. Юристите на ответниците вече са подали писма с искания за отхвърляне на иска пред съдията по делото - Аналиса Торес.
Искът е подаден на 27 ноември 2018 година, като ищците са няколко - "Рудерсдал" ЕООД, "Ол Сийз Пропърти 2" ООД, "Асет Мениджмънт" ЕАД и адвокат Захари Томов. Всички те са представлявани от адвокат Силвия Ролински.
Основата на иска е нерализираният курортен проект "Силвър Бийч". Официално в иска не присъства банкера Цветан Василев, макар че има основателни съмнения, че той стои зад завеждането на делото.
Историята има много и различни тънкости - през 2008 година КТБ отпуска на дружеството “Проджект Къмпани Дивелопмънт” АД 10 млн. евро банков кредит, обезпечен с ипотека върху 299 дка поземлен имот, представляващ “дървопроизводителна гора” в околностите на Балчик, собственост на “Ол Сийз Пропърти 2” ООД. Срокът за погасяване на кредита е само 5 месеца, но той многократно е удължаван с анекси. Интересен факт е, че сега “Ол Сийз Пропърти 2” ООД е ищец по делото, но управителят му по онова време Чавдар Георгиев сега е ответник т.е. искът касае и него като предполагаема виновна страна. В началото на май 2011 година създаденото за реализация на "Силвър бийч" дружество "Еър Пропърти Дивелопмънт" е обявено в несъстоятелност, а дългът на "Проджект Къмпани Дивелопмънт" към КТБ вече възлиза на около 6 милиона евро. В края на юни същата година дългът е цедиран на "Финанс инженеринг", управлявана от Генади Табаков, бивш директор в ЦКБ, а през 2012 година дългът е прехвърлен на "Сийк Фаундейшън" ЛЛС, регистрирано в щата Мисури, САЩ, чийто пълномощник е адвокат Захари Томов - един от четиримата ищци по сегашното дело в САЩ, твърди в. "24 часа".
Версията на ищците е, че всъщност има нанесена щета от 65 млн. долара на американска компания – регистрираната в Тексас "Еър Лоджистик Лимитид", която се явява компания-майка на "Еър Пропърти Дивелопмънт". "Еър Лоджистик Лимитид" фалира и съответно не може да плати дълговете си към ищците, а според исковата молба това е станало заради "престъпен сговор" с участието на Пеевски, БНБ и VTB. Нарочно били източени отпуснати банкови заеми за реализацията на "Силвър Бийч", с които са купени мексикански облигации, вместо да се развива проектът и така е имало "източване на пари". В крайна сметка се налага продажба на земята, където е планирано да бъде направен курортният комплекс – за 65 млн. долара, а те са отишли в сметки на КТБ, гласи исковата молба. Тук, според ищците, идва и участието на Пеевски – за колопция на руската банка VTB през "Булгартабак" са дадени милиони евро като кредит от КТБ на известната вече покрай сагата с КТБ офшорка Livero Establishment, която пое "Булгартабак" от VTB Capital в началото на 2014 година и зад която се счита, че стои майката на Пеевски – Ирена Кръстева. Съгласно иска, парите обаче отиват при иракчанин на име Салам Кадер Фарадж, който ищците сочат като човека, владеещ контрабандните канали за цигари в Близкия изток. А бившите квестори Лютов и Костадинчев "помагат" за изпълнение на схемата, като оформят документно нещата, смятат ищците.
Според ищците всичко това е модел на рекет и корупция, които засягат директно американско юридическо лице - "Еър Лоджистик Лимитид" т.е. следва да се приложи законът RICO. RICO е преследва лица и организации, използващи средства, придобити чрез рекет и корупционни действия. По този закон може да бъде наложена присъда от 20 години затвор, като всъщност възможността за граждански иск също е разписана подробно – ищецът следва да докаже наличието на организирана престъпна група (ОПГ) за рекет, като има специални изисквания в самия нормативен акт какви са признаците на ОПГ. Може би заради това делото е разделено на две.