Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България е в топ 10 по хостване на онлайн насилие над деца (ГРАФИКА)

06 октомври 2023, 09:25 часа • 3287 прочитания

Четири процента от всички сайтове, за които е докладвано на Internet Watch Foundation (IWF) за онлайн изображения и видеоклипове със сексуално малтретиране на деца през 2022 г., се хостват в България. Така страната ни се нарежда на 7-о място в света по този незавиден показател, показва годишният доклад на базираната във Великобритания неправителствена организация.

За нашата държава през 2022 г. са докладвани 11 249 URL адреса със сексуално насилие над деца.

Топ 10

Първа в света е Нидерландия – тя е домакин на една трета от всички сайтове, за които е докладвано на IWF през изминалата година. Става въпрос за 82 605 съобщения. Следват САЩ, където се хостват 15% от тези сайтове (37 285 съобщения), и Словакия (12%, 31 826 съобщения).

Още: "Предлагам пълно обслужване": Детегледач блудствал с 16 деца, правил и видеа

Топ 10 допълват Русия, Тайван, Хонконг, България, Тайланд, Франция и Малайзия, показва статистиката, цитирана от Pixotab, които са изготвили и графика:

България е  сред страните с  най-много съобщения за хостване на онлайн насилие над деца

Как се измъкват нарушителите?

Според доклада почти три от всеки пет (59 процента) доклада за сексуално насилие над деца са били проследени до хостинг услуги в държави членки на ЕС през 2022 г. Някои от тези сайтове преместват своя хостинг от държава в държава, за да избегнат премахването.

Пример са Нидерландия и САЩ - те отбелязаха голям брой доклади миналата година, но и двете страни бележат спад в дела на URL адресите за сексуално насилие над деца, хоствани там от 2021 г. Става дума за намаляване от 41 процента през 2021 г. на 32 процента през 2022 г. в Нидерландия и от 21 процента през 2021 г. до 15 процента през 2022 г. в САЩ.

След като прецени дали дадено изображение или видеоклип не отговаря на законодателството на Великобритания, IWF проследява URL адреса до местоположението на физическия сървър, на който се хоства съдържанието. След това те могат да се свържат и да си сътрудничат с други неправителствени организации, правителства и полицейски служби в тази страна, както и с международни организации като Европол и Интерпол, за да премахнат съдържанието. IWF казва, че след като съдържанието бъде премахнато от физическия сървър, то се премахва и от сайтове, които се свързват към него.

Според множество експерти е необходимо да се увеличат усилията на всички държави и международни организации, за да се намали този ужасяващ проблем и да се защитят децата от онлайн сексуално насилие. Този доклад от IWF подчертава наложителната необходимост от по-голямо сътрудничество и активни действия в тази насока.

Още: Австралийски детегледач е обвинен в сексуални извращения с 91 деца

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес