Слънцето изригна мощно в петък (17 февруари), докато Земята преживяваше геомагнитна буря от изригвания по-рано през седмицата.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Мощното слънчево изригване, регистрирано като мощна слънчева буря X2.2, било фиксирано в 19:38 GMT (21:38 часа българско време) и достигнало пик 48 минути по-късно. От началото до края интензивната слънчева буря продължила един час и 12 минути и създала временно радиозатъмнение на осветената от Слънцето страна на Земята според Групата за прогнозиране на космическото време на САЩ, управлявана от NOAA. Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА е заснела видео с новото изригване.
Слънчевото изригване X2.2 последва поредица от силни изригвания и изхвърляне на коронална маса от Слънцето през последните дни, включително силно изригване X1.1 на 11 февруари, съобщава Space.com. Тези слънчеви бури накарали експертите по космическо време да издадат предупреждение за геомагнитна буря за северни ширини от 16 до 18 февруари, което може да направи полярните сияния видими чак на юг до Айдахо и Ню Йорк, както и да засегне комуникационните и други системи според предупреждението.
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Още: Откриха суперземя, на която е възможно да има живот
Новото изригване е изхвърлило и коронална маса – масивно изригване на слънчева плазма, което може да пътува с 1 милион мили в час към Земята според Spaceweather.com, който проследява космическото време. То трябва да достигне Земята на 20 февруари и може също така да засили полярните сияния, съобщава сайтът. Слънчевото изригване в петък е фиксирано от ново слънчево петно, наречено Активен регион 3229.
X2.3-flare now! Region 3229 makes a grand entrance with a R3-level #radio blackout & huge #solarstorm launch. Despite being on the East limb, this storm may graze Earth. Waiting for coronagraphs. Dayside #HF radio communications, #pilots & #GPS users expect issues over next hour! pic.twitter.com/7KjVSsGtdN
Още: Хюстън, Мумбай има проблем: Нещо се обърка със сателит на Индия (ВИДЕО)
Още: Магнитни бури за седмицата 3-9 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 17, 2023
„Радиацията от изригването йонизира горната част на земната атмосфера, причинявайки дълбоко късовълново радиозатъмнение над Америка – пише Spaceweather.com. – Моряците, пилотите и радиолюбителите може да са забелязали загуба на сигнал и други необичайни ефекти на разпространение при честоти под 30 MHz за повече от час след изригването.“
Още: Колкото футболно игрище: Астероид може да удари Земята през 2032 година (ВИДЕО)
Още: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили
Слънчевите изригвания са мощни изхвърляния на заредени частици от нашата звезда и могат да възникнат с различна сила. Изригванията от клас X като събитието от петък са най-мощният тип изригвания, докато изригванията от клас A, B и C са сред най-слабите. Умерените изригвания от клас M са точно под събитията от клас X и може да усилят северното сияние.
„Изригванията и слънчевите изригвания могат да повлияят на радиокомуникациите, електрическите мрежи, навигационните сигнали и да представляват риск за космическите кораби и астронавтите“, пише НАСА в актуализация от 17 февруари.
НАСА и други агенции редовно наблюдават слънчевите изригвания на Слънцето с космически кораби като Solar Dynamics Observatory и SOHO (съкращение от Solar and Heliospheric Observatory), което е съвместен проект на НАСА и Европейската космическа агенция.
Слънцето в момента е в активна фаза от своя 11-годишен слънчев цикъл. Настоящият цикъл е известен като Слънчев цикъл 25. С приближаването към неговия пик се очаква слънчевите изригвания и съответно геомагнитните бури на Земята да зачестят.