Като че ли опасностите около космическите пътувания не са и без това много, ново проучване, публикувано в списание "Plos One", сочи, че космическата радиация, която неизбежно "бомбардира" астронавтите на мисии като Марс например, може да предизвика и ускори развитието на Алцхаймер, пише sciencedaily.
"Галактическата космическа радиация представлява сериозна опасност за бъдещите астронавти", смята М. Кери Обрайън, професор в Университета в Рочестър и главен автор на проучването.
"Вероятността излагането на различни фактори в открития Космос да предизвика здравословни проблеми като рак например, е известна отдавна. За пръв път това проучване показва обаче, че излагане на радиационни нива, еквивалентни на тези от мисия до Марс, могат да доведат до когнитивни проблеми и да ускорят промени в мозъка, които са свързани с болестта на Алцхаймер", допълва той.
Магнитното поле на Земята предпазва хората и планетата от опасната космическа радиация. Когато обаче човек напусне орбитата, той се излага на непрестанен "дъжд" от различни радиоактивни частици. С подходящо облекло астронавтите биха могли да се предпазят от радиацията, свързана със слънчевите изригвания. Има обаче и други форми на космическа радиация, която няма начин да бъде блокирана.
Колкото по-дълго един астронавт е в дълбокия открит Космос, толкова по-голямо е облъчването. Тези факти притесняват сериозно НАСА, която планира да изпрати хора на мисии до далечен астероид през 2021 г. и до Марс през 2035 г. Пътуването до Червената планета може да отнеме 3 години.
Вече няколко проучвания са заключили, че космическата радиация се отразява на честотата на заболеваемост от рак, сърдечно-съдовите проблеми и работата на опорно-двигателния апарат.
Новите данни обаче за пръв път проследяват влиянието върху неврогенеративната система и в частност - биологичните процеси в мозъка, които водят до развиване на Алцхаймер.
Редактор: Десислава Ушатова