Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Магнитните бури на Земята продължават и през следващите дни

21 юли 2022, 16:56 часа • 36483 прочитания

Още незатихнали смущенията в геомагнитното поле на Земята от отминалите дни, днес Националната агенция за океански и атмосферни изследвания (NOAA) отново предупреждава за магнитни бури.

Според прогнозите от днес до 23 юли са вероятни слаби геомагнитни бури от клас G1. Очаква се днес, 21 юли, бавно движещо се коронално изхвърляне на маса – СМЕ – да удари магнитното поле на Земята; то е изхвърлено в Космоса от слънчево изригване на 15 юли. Специалистите отбелязват, че високоскоростен поток от слънчев вятър следва близо зад CME. Той ще достигне Земята на 22 юли и може да усили всяка буря, предизвикана от CME, удължавайки геомагнитните смущения до 23 юли. Това съобщават експертите от портала SpaceWeather.com, който е специализиран в наблюдението на слънчевата активност.

Както вече съобщихме, в следващите години се очаква магнитните бури да станат по-чести, тъй като Слънцето усилва своята активност в поредния си 11-годишен цикъл.

NOAA е разработила петстепенна скала от G1 до G5 за оценка на геомагнитната активност, което дава възможност за оценка на очакваните въздействия.

G1 – слаба

Бурите от ниво G1 могат да причинят леки колебания в енергосистемите и да имат незначително влияние върху спътниците.

G2 - умерена

Според NOAA в енергийните системи на високи географски ширини могат да възникнат аварийни сигнали за напрежение, докато продължителните бури от клас G2 могат да причинят повреда на трансформаторите. Гледката на северното сияние е достъпна обикновено на около 55° географска ширина. Тези условия на G2 са средно около 360 в 11-годишния слънчев цикъл.

G3 – силна

След като нивото на бурята достигне G3, може да има проблеми със сателитната навигация и нискочестотната радионавигация, както и радиопрекъсвания. Захранващите системи може да изискват корекции на напрежението и някои защитни устройства могат да причинят неприятни прекъсвания. С такава активност на бурята северното сияние може да достигне дори Орегон и Илинойс, обикновено 50° ширина. Според NOAA тези условия средно са около 130 в 11-годишния цикъл на слънчева активност.

G4 – тежка

Възможни са широко разпространени проблеми с контрола на напрежението и някои защитни системи могат да изключат ключови активи от мрежата. Спътниковата навигация и космическите операции може да се сблъскат с проблеми. Северно сияние може да се наблюдава на около 45° географска ширина. Според специалистите такива условия се появяват общо около 60 по време на всеки 11-годишен слънчев цикъл.

G5 – екстремна

За щастие бури от такъв мащаб са относително редки. Въпреки това, когато се появят, енергийните системи могат да изпитат широко разпространени проблеми с контрола на напрежението, а някои мрежови системи могат да претърпят пълен срив или прекъсване на захранването, а трансформаторите могат да бъдат повредени. Но ако небето е ясно, ярко и живо северно сияние може да се наблюдава на 40° ширина. Такива силни геомагнитни условия могат да възникнат само около четири в 11-годишния слънчев цикъл, отбелязва NOAA.

Можете да проследявате текущата геомагнитна активност чрез Центъра за прогнозиране на космическото време на NOAA.

Също така можете да се информирате от Геомагнитна обсерватория Панагюрище.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес