Децата, които ползват вейпове нерядко стават клиенти в по-късна възраст на тази система. Това каза народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Александър Симидчиев във връзка със системата за психиатрична помощ в България. От "Демократична България" призоваха да има пари за психичното здраве в бюджета, като напомниха, че са нужни 63 млн. лв. и обърнаха внимание, че психиатричната помощ се финансира от Министерство на здравеопазването, а не от НЗОК.
„Те са ачст от бюджета на държавата, а не от бюджета на НЗОК. Това е съществено, защото част от психично болните не могат да се самоосигуряват, защото голяма част от тях не са работещи“, добави Симидчиев.
Кое ги притеснява?
"Само през последния месец имаше пет тежки случая, коитооказаха, че психиатричната помощ у нас е сирачето в системата на здравеопазването. Това, което се се случва, е че майка убива децата си. Жена намушка трима граждани. Един млад мъж се самоуби след като неуспешно се опитваше да се хвърли под гумите на автомобили в София и за него място в психиатрията не се намери. ТАм се търсят връзки, за да можеш да влезеш. Места няма“, каза тя.
Николова напомни, че през 49-ия парламент е бил изработен законопроект, който да осигури по-хуманен модел на психиатричното здраве в България. Сега "Демократична България" настояват подкомисията към Комисията по здравеопазване да го задвижат отново и той да бъде приет. ОЩЕ: Проф. Андрей Чорбанов: При вейповете пристрастяването става изключително бързо