След пране дори със скъпи прахове и гелове, кърпите могат да станат твърди и една от основните причини е твърдостта на водата.
За да разрешите този проблем и да върнете мекотата на кърпите, трябва да перете хавлиите на висока температура с чаша амоняк (не е необходимо да добавяте нищо друго), съветват експерти.
Друга причина за твърдост е прекомерното натрупване на остатъци от перилен препарат върху влакната на тъканта.
Ако изсипете повече прах при пране, отколкото е необходимо според инструкциите, и не изплакнете добре прането, тогава след изсушаване тъканите ще станат твърди. Решението на проблема е просто: можете да перете кърпите в гореща вода, без да добавяте перилен препарат.
Разберете как хотелите винаги имат искрящо бели хавлиени кърпи
Колко често да перете кърпите?
За да запазите прането чисто и да предотвратите здравословни проблеми, експертите препоръчват да перете кърпите за баня и други текстилни изделия след всяка четвърта употреба. Но честото пране може да доведе до бързо износване на текстила. Ето защо, за да удължите живота на продуктите и да запазите външния им вид, можете да използвате следните съвети:
1. Винаги перете кърпите отделно от всички други предмети, за да удължите живота им.
2. Разделете кърпите за баня и други текстилни изделия по цвят - перете белите отделно от цветните.
3. Не използвайте избелващи средства с хлорни съединения: те влошават качеството на хавлиените кърпи и водят до тяхното обезцветяване.
4. Добавете прах стриктно в съответствие с инструкциите. Не добавяйте повече за пране на продуктите. Излишният перилен препарат причинява загуба на белота на продукта и става сив.
5. Изперете кърпите в гореща вода. Студената вода предотвратява свиването на продукта и не разрушава тъканните влакна, но не дезинфекцира кърпите и това е много важно!
Сложете това и ще изчистите най-захабените хавлиени кърпи
Откъде идва миризмата след пране?
Често се случва такава ситуация: кърпите са пресни и току-що изпрани, но все още излъчват неприятна миризма, включително и когато са мокри, веднага щом започнете да се подсушавате с тях.
Основната причина: при пране текстилът не се разтяга напълно, така че във влакната му остават патогенни бактерии и биологични замърсители.
Друга причина за миризмата е мръсна пералня, в която са се натрупали мухъл и бактерии и лепкав, хлъзгав остатък. На хавлиените тъкани влакната са много дълги и ако водата за изплакване е мръсна, тя ще бъде активно абсорбирана заедно с патогенните патогени. Затова е важно редовното почистване на пералнята със специални продукти, последвано от цялостно подсушаване.
Особено често страдат машините с предно зареждане. Те най-често са податливи на образуване на мухъл, който лесно се пренася върху хавлиените тъкани при пране.
Пере се без прах
Трябва да възприемете навика да перете кърпи в гореща вода, без да добавяте прах към нея. Вместо това можете да добавите чаша бял оцет, който ще премахне остатъците от препарат и мръсотия.
Можете също да перете дрехите си с обикновен прах, но не добавяйте омекотител към водата. Това ще помогне да запазите кърпите свежи и чисти.