В студено време трябва да загреете колата си правилно, за да ви е топло по време на пътуването. Много шофьори обаче допускат грешки при тази проста процедура. Експерти посочиха три шофьорски навика, които пречат на салона на автомобила да се затопли.
Още: Водород вместо дизел – по-икономично, по-мощно и по-евтино
Още: Какви петна под автомобила означават сериозни проблеми?
Бензин или дизел - кой двигател загрява по-бързо и изстива по-бързо
Една от допусканите грешки е двигателят да работи дълго време на празен ход. За бензинови и дизелови двигатели с малък работен обем този метод е безполезен - няма да е възможно да ги загреете правилно. Специалистите съветват автомобилът да работи на място 5 минути, а след това още толкова да се шофира с минимална скорост.
Друг лош навик е веднага да включите вентилатора на пълна мощност. В този случай топъл въздух ще бъде издухан в купето, но двигателят ще остане студен. При загряване е по-добре да изберете режим на рециркулация, така че печката ще бъде по-лесна за затопляне на въздуха.
Още: Конденз: Защо стъклата на колата са запотени?
Още: Митата на Тръмп заплашват да сринат продажбите на автомобили в САЩ
Още: Как да спестите пари от поддръжка на автомобила през зимата?
Третата грешка е свързана със същия режим на рециркулация. При движение е по-добре да го изключите, за да предотвратите запотяването на стъклата.
Още: Защо трябва да слушате внимателно за странни шумове под капака
Още: Защо класическият автомат става ненужен?
Радиатор, покрит с картон или изолация, ще помогне за ускоряване на загряването на автомобила. При превозни средства с автоматична скоростна кутия можете да включите на режим „D“ и да натиснете спирачката. Това ще създаде допълнително натоварване на двигателя.
Още: Как да разберете дали акумулаторът ви ще изкара зимата
Още: Какво забравят хората в колите си
Още: Какъв цвят трябва да бъде качественото моторно масло