Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти: Водородните автомобили провокират глобалното затопляне

11 юли 2023, 14:21 часа • 1842 прочитания

Глобалното затопляне и изменението на климата вече не са празни думи, реалност. Но изгарянето на въглеводороди и отделянето на огромни количества CO2 в атмосферата е само част от проблема. Оказа се, че водородните автомобили не са толкова екологични, колкото се смяташе.

Както е известно, големи производители като Toyota, BMW и Hyundai решиха да инвестират не само в електрически автомобили, но и в разработването на автомобили с водородни горивни клетки. Оказва се обаче, че тази технология си има и своята „тъмна“ страна. Група норвежки учени от климатичния център CICERO стигнаха до извода, че водородът оказва влияние върху глобалното затопляне.

Разбира се, при „изгаряне“ на водород (Н2) се образуват кислород (O2) и водни пари (H2O), които са напълно безвредни за околната среда. Проблемът е в възможните течове на водород, които не са толкова лесни за избягване. Водородът е газ с много малки молекули, като те лесно проникват в атмосферата.


За съжаление, индустрията все още не е достатъчно развита, за да осигури запечатана технология за производство и транспортиране на водород. Излишъците от отделен водород влизат в химическа реакция в стратосферата с метан, озон, аерозоли и водни пари и засилват парниковия ефект.

Учени от CICERO съставиха пет глобални 3D модела на химични реакции в атмосферата и направиха шокиращо откритие. След 100 години 1 кг емисии на H2 ще имат същото въздействие върху глобалното затопляне като 4,3 кг CO2. И ако вземете предвид, че водородът взаимодейства с други газове в атмосферата, тогава неговото изтичане ще има 12 пъти по-значително въздействие върху глобалното затопляне от CO2.

В действителност не всичко е толкова страшно. Според прогнозите на Международната агенция по енергетика до 2050 г. водородът ще представлява едва 10% от световното производство на електроенергия, а природният газ (метан) - поне 30%. Течовете на H2 се предвиждат на ниво 5-10%, докато течовете на много по-вреден за околната среда метан са поне 25%. С други думи, това е все едно да полудеете за горящо дърво в задния двор, но игнорирате горските пожари на другия край на света.

В крайна сметка норвежките учени стигнаха до извода, че очакваната вреда от водорода е 2,5 пъти по-ниска от тази от метана. Това далеч не е идеално, но все пак водородът е много по-малко вреден от метана по отношение на неконтролираните изтичания в атмосферата. И докато повечето водородни горива за превозни средства днес се произвеждат от природен газ, технологията за производство на H2 от възобновяеми енергийни източници продължава да се развива.

 

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес