Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Автомобилните производители се оказаха под сериозен натиск

20 януари 2023, 12:34 часа • 1944 прочитания

През 2022 г. производителите на автомобили записаха печалби на рекордно ниво. Поради недостига на материали, причинен от пандемията от коронавирус и последвалия недостатъчен запас от полупроводници, компаниите се фокусираха върху производството на модели от по-висок клас с високи маржове. Така печалбите им дори се увеличиха, но се оказва, че това е само временно състояние.

Според консултантската компания Bain, сега за автомобилните производители идват по-трудни времена. От една страна, ситуацията с предлагането на чипове се подобрява, но от друга - макроикономическата ситуация се влошава значително. В резултат на това високите цени ще паднат поради мерките за насърчаване на продажбите, докато разходите ще се повишат поради инфлацията.

Говорителят на Bain - Доминик Фукар, отбелязва неотдавна увеличения натиск върху автомобилните доставчици: „В допълнение към ефектите от пандемията Covid-19, много страдат от нарушени вериги за доставки, недостиг на полупроводници и рязкото увеличение на разходите за материали, енергия и персонал като резултат от войната в Украйна“.

За много производители широкообхватните мерки за ефективност досега са играли само незначителна роля, като се имат предвид неотдавнашните рекордни маржове. Цялото им внимание беше насочено към продължаващия преход към електромобилност и напредъка към въглеродна неутралност.

В свой анализ Bain посочва начините, по които производителите на автомобили могат да увеличат максимално своята рентабилност. Анализаторите казват, че тясното сътрудничество между производителите и доставчиците е от съществено значение, ако искаме да подобрим ефективността и трансформацията на пазара да продължи успешно.

„Автомобилните производители ще могат да постигнат целите си само в сътрудничество с ефективни доставчици. Сега повече от всякога производителите на автомобили трябва да внимават да не натоварват партньорите си или скоро ще трябва да подкрепят критични доставчици“, категоричен е Фукар.

В момента управлението на ликвидността е от особено значение. Доставчиците се нуждаят от ликвидност за преструктуриране на бизнеса и стратегическо развитие, както и от финансиране на оборотен капитал. Много компании са силно задлъжнели и по-нататъшното набиране на капитал е трудно в условията на високи лихвени проценти и банкови ограничения. Освен това достъпът до алтернативни финансови инструменти е силно ограничен.

„Производителите, които улавят признаците на променящите се времена и вече предприемат определени мерки, за да станат по-устойчиви, имат разменна монета в ръцете си. Тези, които не правят нищо и се опитват да чакат, скоро ще се окажат под голям натиск и ще могат да отговорят само на промените, които се случват“, се казва още в анализа на експертите

 

 

Велизар Георгиев
Велизар Георгиев Отговорен редактор
Новините днес