Цените на петрола се променят слабо в понеделник след решението на ОПЕК+ да удължи съкращенията на добива на „черно злато“ до 2025 г., пише Reuters.
Фючърсите върху сорта Брент с доставка през август поевтинява с 28 цента, или 0,35%, до 81,39 долара за барел. Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate с доставка с доставка през юли се понижават с 28 цента, или 0,36%, до 77,27.
Брентът се понижи с 0,6%, а WTI отбеляза загуба от 1% през миналата седмица.
Организацията на страните износителки на петрол и съюзниците ѝ (ОПЕК) в момента намаляватт добива на „черно злато“ с общо 5,86 млн. барела на ден, което се равнява на около 5,7% от световното търсене. Това включва съкращения от 3,66 млн. барела дневно, които трябваше да изтекат в края на 2024 г., и доброволни съкращения от осем страни членки в размер на 2,2 млн. барела дневно, които ще бъдат в сила до края на този месец.
ОЩЕ: ОПЕК+ удължи с над година ограниченията върху добива на петрол
На заседанието си в неделя групата постигна споразумение да удължи съкращенията от 3,66 млн. барела дневно с една година до края на 2025 г. Организацията също ще удължи съкращенията от 2,2 млн. барела дневно с три месеца до края на септември 2024 г., преди да ги прекрати постепенно в рамките на година от октомври 2024 г. до септември 2025 г.
Снимка: iStock
„Като цяло смятам, че решението е по-скоро негативно, тъй като пазарът не очакваше ОПЕК+ да започне да прекратява съкращенията през четвъртото тримесечие“, коментира Вандана Хари, основател на компанията на анализи за петролния пазар Vanda Insights.
Анализаторите на Goldman Sachs споделиха същото мнение като казаха, че срещата се разглежда като низходяща въпреки удължаването на съкращенията на производството, тъй като осем страни от ОПЕК+ вече са сигнализирали за планове за постепенно прекратяване на доброволните съкращения от 2,2 млн. барела на ден за периода от октомври 2024 г. до септември 2025 г.
ОЩЕ: Цените на петрола повлияни от намеренията на Фед да не бърза с лихвените понижения
В Близкия изток посредниците в конфликта в Газа призоваха Израел и „Хамас“ да финализират споразумението за прекратяване на огъня и освобождаване на заложниците, очертано от президента на САЩ Джо Байдън, въпреки че Израел заяви, че няма да има официален край на войната, докато „Хамас“ запазва властта си. Израел заяви, че оценява алтернатива на управлението на подкрепяната от Иран групировка.
Съветник на министър-председателя Бенямин Нетаняху заяви, че Израел е приела рамковото споразумение за прекратяване на войната в Газа, въпреки че според него то има недостатъци и се нуждае от още много работа.