Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Швейцария се готви за възможен недостиг на газ и електричество

26 август 2022, 12:13 часа • 3024 прочитания

Властите в Швейцария се подготвят за евентуален недостиг на природен газ и електричество на фона на нарастващите проблеми около газовите доставки в Европа, предава AFP.

Швейцария покрива близо 95 процента от енергийните си нужди благодарение на петрола, електричеството, природния газ и дървесината, а голяма част от тази енергия трябва да се внася, по данни на Федералната служба за икономическото снабдяване на страната.

През декември 2021 г., още преди войната в Украйна, правителството създаде кризисна организация, насочена към пазара на електроенергия. Впоследствие правомощията й бяха разширени и към газа.

Правителството последва примера на ЕС и в сряда обяви, че иска да намали с 15 процента потреблението на газ в Швейцария през тази зима.

Швейцария не разполага със съоръжения за складиране на газ и зависи изцяло от вноса. Три четвърти от газовите доставки за Швейцария се извършват през Германия.

Така че Швейцария също може да бъде засегната от евентуален недостиг на газ в ЕС, и по-специално в Германия, отбелязва AFP, цитирана от БТА.

На 18 май правителството реши да консолидира газовите доставки за идната зима, задължавайки швейцарската газова индустрия да осигури достатъчно капацитети за съхранение в съседни страни, както и опции за допълнителни газови доставки.

На 22 май на икономическия форум в Давос швейцарските министри на енергетиката Симонета Сомаруга и на икономиката Ги Пармлен се споразумяха с германския вицеканцлер Роберт Хабек да започнат преговори по "споразумение за солидарност" за подаването на газ между Германия и Швейцария.

Преговори се водят и с Франция и Италия.

Берн разглежда и възможността да насърчи изграждането на газохранилища в Швейцария.

На 16 февруари Швейцария, която има над 680 водни електроцентрали, реши да създаде хидроелектрически резерв още през зимата на 2002/2023 г., задължавайки операторите на някои ВЕЦ да съхраняват срещу заплащане известно количество вода - и следователно енергия - която да бъде предоставяна в случай на нужда.

Пред опасността да настъпи недостиг на ток, правителството реши на 17 август да започне преговори за определяне на резервни централи, които да работят на газ или на петрол и да бъдат на разположение в края на зимата.

Скоро ще бъде обявена и кампания за пестене на енергия в национален план, така че компаниите и населението да бъдат запознати възможностите да прилагат прости и бързи мерки за икономия на енергия.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес