Три милиона лева са осигурени за занимаващите се с рибарство, по програмата за морско дело и рибарство. За да получат част от сумата, кандидатстващите трябва да работят в този сектор, в населени места в община Камено, както и в бургаския жилищен комплекс "Меден рудник", кварталите "Крайморие", "Акациите", Рибарското селище "Ченгене скеле", селата Маринка, Димчево, Извор, Твърдица и други. Парите са осигурени от община Бургас и Местната инициативна рибарска група Бургас-Камено, предаде кореспондентът на Actualno.com.
Първата мярка вече е отворена, остават още пет. "Досега Бургас беше дискриминиран и не беше допустим бенефициент по рибарската програма. Ние се борихме, стигнахме чак до Европейската комисия, аргументирахме се и регламентът беше променен в наша полза. Призовавам малките и средни фирми от Бургас и Камено да бъдат активни, защото тези пари са за вас, големи компании от столицата и страната нямат право да кандидатстват за тях", заяви кметът Димитър Николов.
Actualno.com разговаря с Димитър Янчев, председател на сдружение "Морски сговор", по въпроса дали рибарското селище ще кандидатства с проект: "Ние сме в основата да се създаде Местна инициативна рибарска група (МИРГ) и тя съществува благодарение на "Морски сговор". Ние не отговаряхме на условието, защото не се допускаха да участват населени места под 10 000 души. Преди три години събрахме подписи, предадохме ги в общината и кметът Димитър Николов задвижи нещата и промениха условията. Така че рибарското селище ще кандидатства много сериозно по различните мерки, които предлага програмата. Рибарите обаче се дразнят, когато фигурират в публичното пространство като Ченгене скеле. Някога така се е наричал кей, един мост, който с течение на времето падна и отдавна не съществува. По закон ние сме селищно образование рибарско селище и с това име ще кандидатстваме по различните проекти".
97 000 лева е максимумът, за който може да се кандидатства. Парите могат да бъдат използвани за обучение на персонал, купуване на специализирана техника, софтуер, транспортни средства, строително-ремонтни или други дейности.
Откриването на нови работни места ще носи най-много точки при оценяването на подадените проекти. Кандидатстващите фирми или НПО трябва задължително да са регистрирани в Бургас или Камено, а не в други населени места по крайбрежието.
Крайният срок за кандидатстване по тази мярка е до 30 декември 2019 година. Втората ще бъде отворена след тази дата и е насочена най-вече към неправителствения сектор. Нейната цел е да стимулира опазването на природното богатство на региона.
Целта на програмата с шест мерки е да повиши конкурентоспособността на местния бизнес в рибарския сектор. Да се създадат нови работни места, за да не остане в миналото поминъкът, който е изхранвал през времето хората от града и региона. Идеята е също, природните ресурси на Бургас да бъдат съхранени.