Сърбия е на първо място в Европа по вредни ефекти от замърсяването, основно от замърсения въздух и девета в световен мащаб, сочат резултатите на подробно проучване на Глобалния алианс за здраве и замърсяване (ГАЗЗ).
В Сърбия на 100 000 души средно 175 умират преждевременно в резултат на замърсяването, на което са изложени, показва проучването, публикувано във в. „Блиц“.
Д-р Деян Зуйович, пулмолог и ръководител на отделението по интервенция в Градския институт за белодробни заболявания и туберкулоза, каза пред „Блиц“, че замърсяването във вторник в Нов Белград е било с нива, несъвместими с живота.
Според него властите трябвало да спрат движението в тази толкова замърсена част от града.
Коментирайки твърденията, че замърсяването има по-опустошително въздействие върху населението на Сърбия, отколкото в Индия, Зуйович казва, че не е изненадващо, защото те нямат институция, която да се занимава с въпроса за замърсяването.
Според проучване на ГАЗЗ през 2017 г. от замърсяване в Сърбия са загинали 12 337 души, за 9 902 са били виновни смъртоносни замърсявания на въздуха, 1 366 от олово и 37 – от водата.
Чад, Централноафриканската република, Северна Корея, Нигер, Мадагаскар, Папуа Нова Гвинея, Южен Судан и Сомалия изпреварват Сърбия, следвана от Индия, следвана от Индия, съобщи агенция Бета.
Източник: БГНЕС