Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Гърция продължава да строи ограда срещу мигрантите от Турция

25 август 2020, 15:59 часа • 1433 прочитания

Гърция ще продължи с плановете си за разширяване на поставената през 2012 г. ограда по северната граница с Турция, за да предотврати навлизането на мигранти в страната, съобщи „Сабах”.

Още: Македонският премиер се срамува от пълното име на страната си

Още: Силите на НАТО в Косово провеждат учение в Прищина за справяне с масови безредици (СНИМКИ)

По информация на говорителя Стелиос Пецас, след като в края на февруари десетки хиляди мигранти и търсещи убежище се опитаха да влязат в ЕС през Гърция, а Турция обяви, че няма да им пречи да го направят, правителството взе решение да продължи със строителството на огражденията.

След като Анкара реши да отвори границите си, Атина реагира остро на опитите за нелегално влизане в страната. Граничните служители убиха най-малко трима души, а десетки други мигранти бяха ранени, което беше потвърдено от различни правозащитни организации.

Гръцкото правителство също прекрати достъпа до убежище за 30 дни за хора, които неправомерно влизат в страната. Подобна мярка представлява нарушение на международното право, тъй като Всеобщата декларация за правата на човека и Хартата на основните права на ЕС гарантират правото на убежище.

Още: Ужасяващ инцидент в прочута млечна фабрика в Румъния: Има загинали

Още: "Българският диктат няма да мине": Християн Мицкоски е новият премиер на Северна Македония

Проектът по изграждането на граничното съоръжение се изпълнява от четири гръцки строителни компании и ще бъде завършен в рамките на осем месеца, като приблизителната цена е 63 милиона евро

Сега съществуващата 12,5 километрова ограда е построена преди осем години, за да спре мигрантите да преминат на територията на Гърция. Тя ще бъзе разширена в участъци, посочени от гръцката полиция и армията, като се очаква общата дължина да достигне 40 километра.

Турция и Гърция се превърнаха в ключови транзитни точки за търсещите убежище, бежанците и мигрантите, които искат да попаднат в Европа.

Гръцкото правителство се стреми да контролира притока, задържайки мнозина в пренаселени лагери на егейските острови. Страната често е критикувана заради съмнителните си практики и политики спрямо мигрантите и нечовешките условия в лагерите.

Още: Мистерия: Четири държави на Балканите останаха без ток

Още: Опасни жеги: В Турция термометрите показаха 52 градуса

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес