След разрушителните наводнения и опасенията относно готовността на Гърция за предизвикателствата, свързани с климата, Европейската комисия започва съдебни действия срещу Гърция за това, че не е преразгледала своите планове за управление на риска от подобни бедствия.
Решението идва след тежки наводнения в Тесалийската равнина на страната, в резултат на проливни дъждове, които причиниха големи щети на земеделските площи и добитъка. Този инцидент породи съмнения относно способността на Атина да се справи с нарастващата заплаха от екстремни метеорологични явления, предизвикани от изменението на климата.
Още: Предупреждение за риск от наводнения в Гърция
Съгласно регламентите на ЕС държавите-членки са длъжни да актуализират своите планове за управление на наводненията на всеки шест години, като очертават мерки за смекчаване на рисковете, породени от наводненията за човешкия живот, околната среда и икономическите дейности. Въпреки официалното уведомление от Комисията миналата година да финализира своите планове за управление, Гърция все още не е прегледала, приела или докладвала своите стратегии за управление на риска от наводнения, предаде БГНЕС.
В изявление Комисията изрази недоволството си от усилията на страната, считайки ги за недостатъчни. Вследствие на това ЕК реши да предяви иск срещу Гърция пред Съда на Европейския съюз.
Още: Лошото време в Гърция: Счупени дървета, проблеми с тока и корабоплаването (ВИДЕО)
Този правен иск срещу Гърция следва подобни стъпки, предприети срещу други държави-членки на ЕС, включително България, Кипър, Испания, Ирландия, Малта, Португалия и Словакия, за неизпълнението на задълженията им за докладване по отношение на управлението на риска от наводнения.