„Монголия на Чингис хан“, нова поредица в три части с дебют на 12 май, петък, в 22:00 часа по Viasat History разкрива необикновената история зад възхода на Чингис хан – легендарния основател на монголската империя.
Оказва се, той самият, синовете и другите му наследници не били кръвожадни вождове; давали права на жените; били толерантни към всички вероизповедания и приветствали връзките между Изтока и Запада чрез иновации – от астрономията до изкуствата, оставяйки трайно наследство.
Още: Viasat History представя Гробниците на Египет: Имхотеп – създателят на пирамидите
Още: EPIC DRAMA ТВ клуб на книгата
Видео за „Монголия на Чингис хан“ по Viasat History
Ето още седем факта за Чингис хан, които може би не знаете.
Още: Историкът Бетани Хюз показва България на света на 24 май
Още: Рим срещу Египет и Древни мегаполиси по VIASAT HISTORY
1. Животът на Чингис хан за пръв път е описан в книга, вече на 800 години, наречена „Тайната история на монголите“. Това е първата историческа книга за монголите, написана от монголи – от неизвестен автор, но по-важното – не от техен враг. Историите са събрани от семействата на велможи и племенни вождове. Тези архиви са сложени в специална кутия и пазени в тайна. Без разрешението на тези знатни люде никой не можел да зърне тези записи – оттам идва и името на книгата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дълбините на Австралия, Шотландия: новата дива природа и Скритият вулкан по VIASAT NATURE
Още: Проф. Бетани Хюз се завръща по Viasat History със Съкровищата на БЪЛГАРИЯ и още
2. През 1100 г. Монголия не съществува като държава. Тези пасища са обширно бойно поле на множество войнстващи номади. През 1162 г. водачът на една от тези групи – монголите – се сдобива с наследник. Момчето, което по-късно става известно като Чингис хан, е наречено Темуджин. Той все още е малък, когато баща му е убит, по-точно отровен – от съперничещо племе – татарите. Така семейството на Темуджин стават изгнаници.
3. Според „Тайната история“, Темуджин не е обикновено дете – той има „огън в очите“, според книгата, и е с предначертана съдба. Не е обаче и типичният „герой“ – има някои недостатъци, страхове и колебания. Той изоставя младата си съпруга, за да спаси себе си, когато група номади нападат лагера им. След много време, когато се сдобива със съюзници, той се връща за нея и смазва нападателите.
4. Майстор на лъка и стрелите е. Разбира се, използвал е традиционния монголски лък, който се правел от части от животни, бивни, сухожилия и лепило, извлечено от риба. Бил изключително еластичен и лесен за ползване при езда, но отнемал цяла година, за да се направи, защото всеки от слоевете му трябвало да съхне по месец.
Още: Домина, Мърдок, Мис Скарлет и херцогът – най-нови сезони по EPIC DRAMA
Още: Австралийски търсачи на сапфири и Реставраторите от Долината на ръждата отново по VIASAT EXPLORE
5. Бил голям стратег. За да добие власт, Темуджин се обградил с различни хора с разнообразни умения. Изисквал вярност, но не приемал хора, само защото са съгласни с него за всичко. Избирал военните си лидери по таланта им, не според произхода и така разрушил вековната традиция на номадите, основана на йерархия и принадлежност.
6. На 44 години той вече се е издигнал и станал върховен властник на степите. През пролетта на 1206 г. Темуджин свиква „куритай“ – велико събрание на номадите. На него е провъзгласен за велик вожд на монголската империя и така е родена Монголия, а той е наречен Чингис хан.
Тази титла остана мистерия и до днес и не сме сигурни от къде идва. Може просто да е искал да покаже, че прави нещо ново и къса със старите порядки. Той постига нещо, което друг не е успявал в последните 300 години: обединява различни номадски групи в едно кохерентно цяло - монголите.
7. Въвежда писменост и закони в новата империя. Преди него, монголският е само говорим език. Писмеността, обаче, е ключова за управлението на хора, затова той иска от пленен враг да ги обучи. Така е създадена уйгурската писменост, която се ползва в Монголия и до днес.
Чингис хан въвежда и строги закони, които са доста напредничави за времето си. Например кражбите стават незаконни. Всички вероизповедания трябва да бъдат уважавани. Кражбата и насилието на жени се забранява, а закононарушение може да доведе и до екзекуция.
Монголите са готови за завоевания!
Вижте ги в „Тайната история на монголите“ по Viasat History – премиера в петък, 12 май от 22:00 часа, повторение в неделя, 14 май от 13:15 часа.
Viasat History съживява историята с увличащи документални предавания, със свеж и модерен поглед към историята. ТВ каналът отвежда зрителите на пътешествие през времето с интелектуални и задълбочени предавания, които едновременно развличат и провокират умовете. Фокусът пада върху европейската история, като разкрива тайни от миналото и обяснява как то ни определя днес.
Следете на www.viasathistory.bg и на https://www.facebook.com/ViasatHistoryBG & YouTube канал Viasat World Bulgaria.