Най-големите вносители на основните видове оръжия в света са страните от Близкия изток, по-специално Саудитска Арабия и Катар. Това се посочва в доклада на Стокхолмския институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван днес (15 март) под заглавие International arms transfers level off after years of sharp growth; Middle Eastern arms imports grow most, says SIPRI.
Според документа обемът на международната търговия с оръжие не се е увеличила драстично през последните десет години. Според авторите обаче ситуацията може да се промени.
„Например икономическите последици от пандемията Covid-19 могат да накарат някои страни да преразгледат вноса на оръжие през следващите години“- се казва в доклада на SIPRI.
По този начин Съединените щати остават световният лидер в износа на оръжия, което представлява повече от една трета от общия брой за света. През последните пет години делът на американския износ в световната търговия с оръжия нарасна от 32% на 37%.
На второ място е Русия, но от 2016 г. износът й е намалял с 18%. Основната причина за това е наполовина спад на продажбите на оръжие в Индия.
Следват Франция и Германия (съответно трета и четвърта позиция), които са увеличили износа на оръжие рекордно през последните пет години. Франция увеличи продажбите с 44%, а Германия с 21%. Основните им купувачи бяха съответно Индия, Египет, Катар и Южна Корея, Алжир, Египет.
Също така Китай влезе в челната петица, но чийто износ е намалял със 7,8% за посочения период. Пекин продава оръжието си главно на Пакистан, Бангладеш и Алжир.
По този начин износът на оръжия за Близкия изток е нараснал с 25% през 2016-2020 г., главно поради Саудитска Арабия (+ 61%), Египет (+ 136%) и Катар (+ 361%), се казва в доклада.
Според SIPRI, глобалните разходи за отбрана са се увеличили с 3,9% през 2020 г., въпреки пандемията.
Превод: Ганчо Каменарски